دشواری بزرگترین نبرد با داعش؛ پنجاه هزار غیرنظامی در فلوجه گرفتارند

دشواری بزرگترین نبرد با داعش؛ پنجاه هزار غیرنظامی در فلوجه گرفتارند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دو روز پیش مقامات عراقی از گشوده شدن دروازه های شهر فلوجه خبر دادند اما ظاهراً وجود پنجاه هزار غیرنظامی گرفتار در شهر بر پیچیدگی محاصره و دشواری پیشروی ارتش عراق در بازپس گیری آن از داعش افزوده…

صبح زود شاهد بمباران شدید بودیم. شنیدیم که ارتش به منطقه ما رسیده است. پرچمهای سفید به دست گرفتیم و خانه هایمان را با تمام اسباب و اثاث پشت سر رها کردیم. با این همه، خدا را شاکریم. خدا خود نجاتمان دهد.

دو روز پیش مقامات عراقی از گشوده شدن دروازه های شهر فلوجه خبر دادند اما ظاهراً وجود پنجاه هزار غیرنظامی گرفتار در شهر بر پیچیدگی محاصره و دشواری پیشروی ارتش عراق در بازپس گیری آن از داعش افزوده است.

شهر فلوجه در استان الانبار در پنجاه کیلومتری بغداد، پایتخت عراق، از دو سال و نیم پیش در کنترل داعش است.

نبرد فلوجه بزرگترین نبرد با داعش محسوب می شود و بغداد با پشتیبانی آمریکا و ایران مصمم به بازپس گیری آن است.

تنها چندصد خانواده توانسته اند از فلوجه و روستاهای پیرامون آن بگریزند و خود را به اردوگاههای آوارگان جنگی برسانند.

یکی از مادران آواره شده می گوید: «زندگی در فلوجه بسیار دشوار است، بسیار بدبختی و گرسنگی کشیدیم و ویرانی دیدیم. سه ماه است که قادر به راه رفتن نیستم و مجبور شدم بچه های آسیب دیده خود را پشت سر بگذارم…با کودکانم مجبور بودیم خوراک حیوانات بخوریم، مجبور به ترک خانه خود شدیم و ریزش بمب بر بالای سرمان یک آن قطع نمی شد.»

آنچه پیشروی ارتش و شبه نظامیان شیعه عراق را با دشواری روبرو کرده علاوه بر عملیات انتحاری، خودروهای بمبگذاری شده و مقاومت سرسختانۀ داعشی ها، احتیاط ارتش عراق در حفظ جان دهها هزار شهروند فلوجه است.

یکی دیگر از آوارگان جنگی می گوید: «صبح زود شاهد بمباران شدید بودیم. شنیدیم که ارتش به منطقه ما رسیده است. پرچمهای سفید به دست گرفتیم و خانه هایمان را با تمام اسباب و اثاث پشت سر رها کردیم. با این همه، خدا را شاکریم. خدا خود نجاتمان دهد.»

با تشدید نبرد فلوجه سازمانهای بشردوستانه از طرفین درگیر خواسته اند تا برای جلوگیری از قتل عام غیرنظامیان، در مناطق محاصره شده، گذرگاههایی امن در نظر گرفته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن عروسی که مجلس عزا شد؛ تصاویر لحظات آغازین آتش‌سوزی مرگبار در عراق

عروسی‌ای که مجلس عزا و جهنم شد؛ خانواده قربانیان آتش‌سوزی در عراق پاسخگویی می‌خواهند

حادثه در عروسی، باز هم در عراق؛ ۵۰ نفر در پی خوردن غذای فاسد، مسموم شدند