Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وقتی یک ستاره بسکتبال درد پناهجویان را می فهمد

وقتی یک ستاره بسکتبال درد پناهجویان را می فهمد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یانیس (جیانیس) آنتتوکومپو بسکتبالیست با استعداد یونانی که این روزها به یکی از ستاره های لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکای شمالی تبدیل شده برای گذراندن تعطیلات به زادگاهش یونان بازگشته…

آگهی

یانیس (جیانیس) آنتتوکومپو بسکتبالیست با استعداد یونانی که این روزها به یکی از ستاره های لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکای شمالی تبدیل شده برای گذراندن تعطیلات به زادگاهش یونان بازگشته است.

یونانی که این روزها نامش با بحران مهاجران بیش از هر موضوع دیگری عجین شده است. جالب اینجاست که پیشینه این ستاره تیم بسکتبال «میلواکی باکس» به خانواده ای مهاجر و اصالتش به نیجریه باز می گردد. پدر و مادر او ۲۵ سال پیش از نیجریه به یونان مهاجرت کردند؛ یعنی ۳ سال قبل از تولد یانیس.

پیام یانیس به موج جدید پناهجویانی که راه اروپا را در پیش می گیرند، در نوع خود جالب است. او در این باره به خبرنگار یورونیوز می گوید: «می خواهم به آنها (پناهجویان) بگویم که اگر به رویاهایشان باور دارند و می خواهند آنها را به حقیقت تبدیل کنند نباید یک لحظه را هم از دست بدهند. در زندگی موانع بسیاری بر سر راه آنها قرار می گیرد ولی باید بر آنها چیره شوند. نبرد خانواده من از ۳ سال پیش شروع نشد، این ماجرا به ۲۵ سال پیش برمی گردد. تنها ۳ سال است که مردم ماجرا ما را فهمیده اند. مسلما مشکلاتی پیش می آید که برطرف کردنشان زمانبر است و مستلزم ایثار و گذشت. باید بخندید، شاید هم خون بدهید و فریاد بکشید اما زمانی که هدف شما محقق شود آنوقت احساس خیلی خوبی بشما دست خواهد داد.»

تاناسیس، برادر بزرگتر یانیس است که در آمریکا بسکتبال بازی می کند و آینده حرفه ای خوبی در انتظار اوست. او درباره چرایی کوچ مهاجران به اروپا به خبرنگار ما می گوید: «همه ما باید این موضوع را درک کنیم که چیزی بین ۸۵ تا ۹۵ درصد مهاجران راهی اروپا می شوند برای اینکه در کشورهایشان زندگی ای وجود ندارد. آنها برای یک آینده بهتر به اینجا می آیند. کمک کردن به همنوعانمان می تواند در قالب یک نوازش کردن ساده و در آغوش گرفتن آنها صورت بگیرد. نباید فراموش کنیم آنها قبل از اینکه مهاجر باشند، انسانند و همه باید به آنها کمک کنیم.»

ساختن یک آینده بهتر، محقق کردن رویاها و برخورداری از یک زندگی در خور از جمله حقوق اولیه ای هستند که افراد بشر قاعدتا باید فارغ از رنگ و نژاد و قومیت و طبقه اجتماعی از آن برخوردار باشند. مواردی که در اعلامیه ها و بیانیه های حقوق بشری بین المللی به صراحت بر روی آنها تاکید شده است اسنادی که متاسفانه با دنیای واقعیت فاصله زیادی دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی شگفت‌انگیز گلدن استیت واریرز در اولین بازی فینال «ان بی‌ای»

کشتی بادبانی قرن ۱۹ مشعل المپیک را از یونان به فرانسه می‌رساند

ان بی ای؛ پیروز ی دلچسب گلدن استیت در خانه اوکلاهما