فیزیکدان آمریکایی برنده جایزه آستوریاس در بخش علم و فن شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیزیکدان آمریکایی برنده جایزه آستوریاس در بخش علم و فن شد

هیو هر (Hugh Herr) فیزیکدان ۵۱ ساله آمریکایی و مدیر تحقیقات دانشگاه «ام آی تی» (مؤسسه فناوری ماساچوست) برنده جایزه سال ۲۰۱۶ میلادی پرنسس آستوریاس اسپانیا در بخش پژوهشهای علمی و فنی شد.

از جمله تحقیقات او توسعه سیستم های روباتیک پوشیدنی با هدف تقویت قابلیتهای فیزیکی انسان است و گفته می شود تلاشهایش انقلابی در زمینه طراحی و استفاده از پروتزها برای غلبه بر ناتوانی های انسان بوجود آورده است.

رئیس هیات داوران جایزه پرنسس آستوریاس روز چهارشنبه در زمان اعلام نام او گفت: «پژوهشهای “هیو هر” در زمینه مهندسی مکاترونیک، به ادغام انسان و ماشین سرعت داد و باعث شد کیفیت زندگی میلیونها نفر بهبود یابد.»

هیو هر تاکنون بیش از ۶۰ مقاله در زمینه علوم توانبخشی منتشر و بیش از ۱۰ اختراع مرتبط با افزایش توانمندیهای فیزیکی انسان به نام خود ثبت کرده است که از جملۀ آنها، طراحی یک زانوی مصنوعی قابل کنترل با کامپیوتر است.

او که از صخره نوردان مشهور ایالات متحده آمریکا است، در ژانویه ۱۹۸۲ در جریان یکی از سفرهایش به کوه واشنگتن، گرفتار کولاک شد و مجبور شد مدت سه شب را در دمای ۲۹ سانتیگراد زیر صفر بگذراند، این حادثه باعث یخ زدگی پاهایش شد و در نهایت هر دو پای او از ناحیه زانو قطع گردید.