Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

علی لاریجانی به ریاست موقت مجلس دهم انتخاب شد

علی لاریجانی به ریاست موقت مجلس دهم انتخاب شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵، دوره دهم مجلس شورای اسلامی با انتخاب علی لاریجانی به ریاست موقت مجلس کار خود را آغاز کرد.

دور دهم مجلس شورای اسلامی روز شنبه با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و جمعی از مقامات سیاسی و نظامی کشور و با اداره جلسه توسط هیات رئیسه سنی گشایش یافت.

دستور کار مجلس در روز یکشنبه انتخاب هیات رئیسه موقت، و تدارک مقدمات بررسی و تصویب اعتبار نامه‌های نمایندگان در روزهای آینده است.

به گزارش خبرگزاری مجلس، خانه ملت، در رای گیری امروز برای انتخاب هیات رئیسه موقت، علی لاریجانی با ۱۷۳ رای از ۲۸۱ رای به عنوان رئیس موقت، و مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو با ۱۵۴ رای و محمد دهقان نماینده چناران طرقبه و شاندیز با ۱۳۶ رای به عنوان نایبان اول و دوم هیئت رئیسه انتخاب شدند.

همچنین غلامرضا کاتب، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، اکبر رنجبرزاده، عبدالکریم حسین‌زاده، ناصر موسوی لارگانی و احمد امیرآبادی فراهانی به عنوان دبیران هیات رییسه و بهروز نعمتی، محمد آشوری، محمدقسیم عثمانی به عنوان ناظران هیات رییسه مجلس انتخاب شدند.

محمد رضا عارف منتخب اول تهران نیز در رای گیری برای ریاست موقت ۱۰۳ رای کسب کرد.

بر اساس آنچه تا کنون مشخص است، برای انتخاب هیات رئیسه دائم، علی لاریجانی و محمد رضا عارف برای ریاست مجلس به رقابت خواهند پرداخت و به نظر می رسد انتخاب هیات رئیسه موقت، به عنوان نوعی وزن کشی سیاسی بین دو فراکسیون بزرگ مجلس یعنی نمایندگان فهرست امید و فهرست ائتلاف اصول گرایان نیز تلقی می شود.


تبریک عارف به لاریجانی

علی لاریجانی پس از انتخاب به ریاست موقت مجلس در مورد چگونگی و زمان بررسی و تصویب اعتبارنامه‌های نمایندگان گفت: «بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس دهم از روز سه شنبه این هفته آغاز می شود. طبق آیین نامه داخلی، برای بررسی اعتبارنامه ها در شعب ۱۵ گانه و رسیدگی به اعتراضات سه روز فرصت باقی است. بنابراین شعب از روز گذشته کار خود را آغاز کرده اند و ما تا عصر روز دوشنبه منتظر گزارش نهایی شعب ۱۵ گانه خواهیم بود.»

آقای لاریجانی سپس ادامه داد: «از روز سه شنبه اعتبارنامه منتخبان مجلس دهم را در مجلس قرائت می کنیم تا کارها به سرانجام برسد و وارد دستور اصلی مجلس شویم.»

رئیس موقت دهمین دوره مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «از برادر عزیز جناب آقای دکتر عارف که دوستی قدیمی با یکدیگر داریم تشکر می کنم و من ایشان را یکی از شخصیتهای بسیار خوب کشور می دانم و از همت ایشان تشکر می کنم و از لطف و مرحمت ایشان سپاسگزارم . ما در این مدت همواره با یکدیگر ارتباط داشتیم و تلاش کردیم که در مجلس آینده که همان مجلس فعلی است نتایجی که انشاءالله بخواهد از سر دلسوزی برای کشور رقم بخورد با همگرایی بیشتر باشد.»

علی لاریجانی در مورد رقابت گرایش‌های درون مجلس دهم تاکید کرد: «همانگونه که ملاحظه شد در ترکیب هیئت رئیسه از فراکسیون های مختلف نمایندگان حضور دارند و این نمونه ای از همگرایی است. بنده از تلاش همه فراکسیون ها در این زمینه تشکر و فکر می کنم این تجربه نویی برای مجلس است.»

مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه جلسه علنی نخواهد داشت و انتخاب هیئت رئیسه دائم پس از تصویب اعتبارنامه دو سوم نمایندگان آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند