Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دولت موقت برزیل، خبر بدی برای سرخپوستان کاواهیوا

دولت موقت برزیل، خبر بدی برای سرخپوستان کاواهیوا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازماندگان سرخپوستان کاواهیوا که تخمین زده می شود اکنون تنها ۲۵ تا ۵۰ عضو دارد با خطر انقراض روبرویند.

آگهی

بازماندگان سرخپوستان کاواهیوا که تخمین زده می شود اکنون تنها ۲۵ تا ۵۰ عضو دارد با خطر انقراض روبرویند. نخستین بار در سال ۱۹۹۹ انسان شناسان از وجود تعدادی از اعضای این قبیله آگاه شدند.

قدمت این قبیله به سده هجدهم میلادی باز می گردد. با این حال حیات این قبیله را جنگل زدایی و قطع غیر قانونی درختان توسط قاچاقچیان چوب تهدید می کند که در دهه های گذشته سعی کردند اعضای این قبیله را به قتل برسانند یا به بردگی بکشند. در سال ۲۰۰۵ دولت برزیل تحقیقاتی را درباره احتمال نسل کشی سرخپوستان کاواهیوا آغاز کرد اما هیچکس در نهایت محاکمه نشد.

برغم موفقیت کارزاری در برزیل برای شناخته شدن منطقه زندگی سرخپوستان کاواهیوا بعنوان منطقه حفاظت شده در برزیل، فعالان دفاع از حقوق سرخپوستان می گویند آنها همچنان با خطر انقراض مواجه اند.

قاچاقچیان چوب همچنان به اشغال سرزمین این سرخپوستان ادامه می دهند. کارزار بین المللی بقا خواستار آنست که فشارها بر روی این متعرضان بیشتر شود

دولت تعلیق شده دیلما روسف وعده داده بود که منطقه ای به وسعت حدود ۴۱۲ هکتار را به آنها اعطا کند . اما اعطای این منطقه بزرگ به چنین گروه کوچکی بدون واکنش منفی نبوده است. تاجران و کسب و کارهای محلی خواستار کمتر شدن زمینی است که به آنها داده شده و می گویند به آنها بیش از حد زمین داده شده است.

برای پوشش این موضوع با سارا شینکر از فعالان ارشد کارزار بین المللی بقا گفتگو کرده ایم:

یورونیوز: چه چالش های پیش روی این قبیله وجود دارد؟

سارا شینکر: «چالش پیش روی بنیاد ملی سرخپوستان (FUNAI) اجرای قانون مرتبط با نقشه فیزیکی سرزمین کاواهیواست. برای جلوگیری از افزایش تصاحب زمین ها این کار باید در اسرع وقت انجام شود. کارزار جهانی بقا به رئیس بنیاد ملی سرخپوستان فشار می آورد تا اطمینان حاصل کند که تیم اجراییشان بودجه و پرسنل کافی برای تعیین قلمرو این قبیله را دارند و مطمئن شود که این قبیله مطابق قانون اساسی برزیل از تهاجمات محافظت شده اند.»

Brazilian Minister of Justice finally moved to save uncontacted Kawahiva tribe from genocide https://t.co/fUX0H3kwWvpic.twitter.com/xmuoK6hSDo

— Peopleriver (@Peopleriver) 25 April 2016

یورونیوز: خطرات بحران سیاسی کنونی برزیل برای این موضوع تا چه اندازه است؟ r

سارا شینکر: «دولت موقت میشل تمر خبر بدی برای سرخپوستان کاواهیوا و در کل سرخپوستان سراسر برزیل است چرا که این دولت بشدت تحت نفوذ سیاستمدار ضد سرخپوستان و لابی های روستایی برزیل است که می خواهند قوانین را به گذشته برگردانند و قوانین مرتبط با رعایت حقوق سرزمینی سرخپوستان را تضعیف کنند.»

یورونیوز: وضعیت دیگر قبایل ناشناخته برزیل چگونه است؟

سارا شینکر: «قبایل ناشناخته که ارتباط کمی با بیرون دارند آسیب پذیرترین مردم در روی زمین هستند. ما دانش بسیار کمی درباره آنها داریم. اما می دانیم که بیش از یکصد قبیله از این نوع در سراسر جهان وجود دارد. ما آگاهیم که این قبایل مورد خشونت و تعرض از بیرون واقع می شوند که می خواهند زمین ها و منابع شان را به یغما ببرند و همچنین آنها در برابر بلایای طبیعی همانند سیل و بیماری هایی چون آنفلوآنزا و سرخک هیچ پناهی ندارند. همه اعضای جوامع قبیله ای با فاجعه مواجهند مگر اینکه سرزمین شان مورد حفاظت قرار گیرد. کارزار جهانی بقا دست به هر اقدامی می زد تا بتواند سرزمین شان را به محلی امنی برای آنها تبدیل کند و به آنها این امکان را بدهد که آینده شان را خودشان تعیین کنند.»

Let's make sure the Kawahiva have a secure future wallacescott</a> <a href="https://twitter.com/NatGeo">NatGeo: https://t.co/7H4LRJm2Gapic.twitter.com/c1cj36oLOi

— Survival (@Survival) 23 May 2016

یورونیوز: برخی می گوید که منطقه مورد نظر که سرزمین این سرخپوستهاست برای چند ده نفر خیلی وسیع است، نظر شما در این باره چیست؟

سارا شینکر: «قبیله کاواهیوا برای زنده ماند به این سرزمین نیاز دارد. سرزمین خیلی بزرگی نیست. دلیل اینکه تعدادشان اکنون کم است این است که اجدادشان یا قتل عام شده اند و یا از بلایای طبیعی مرده اند و حالا قاچاقچیان چوب در پی مصادره زمین هایشان هستند. کاواهیوا اکنون روی این قطعه از زمین اجدادیشان زندگی می کنند و برای بقا می جنگند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در جنوب برزیل دست‌کم ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

۱.۶ میلیون نفر در بزرگترین کنسرت مدونا در ریو دو ژانیروی برزیل شرکت کردند

ایلان ماسک در برزیل متهم می‌شود؛ تحقیقات دادگاه عالی برزیل درباره ممانعت مالک توییتر از اجرای عدالت