Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرکت صنایع کشاورزی مونسانتو زیر ذره بین

شرکت صنایع کشاورزی مونسانتو زیر ذره بین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مونسانتو، شرکت چند ملیتی بذر و کود و صنایع کشاورزی آمریکا بار دیگر به تیتر خبرهای روز بازگشته است.

آگهی

مونسانتو، شرکت چند ملیتی بذر و کود و صنایع کشاورزی آمریکا بار دیگر به تیتر خبرهای روز بازگشته است.

روز دوشنبه ۲۳ مه و در چهارمین راهپیمایی جهانی علیه مونسانتو، هزاران نفر در خیابان های دهها شهر بزرگ دنیا از جمله پاریس، سیاتل و بوینس آیرس دست به اعتراض زدند.

از سوی دیگر شرکت داروسازی و مواد شیمیایی بایر آلمان پیشنهاد خرید شرکت مونسانتو را به قیمت ۶۲ میلیارد دلار (۵۵ میلیارد یورو) بطور نقدی مطرح کرده است.

برای آگاهی از فعالیت ها و شکایت های مطرح شده مرتبط به شرکت مونسانتو، نکاتی مهم مرتبط با فعالیت های این شرکت را در ادامه بررسی کرده ایم:

مونسانتو یک شرکت غول آساست

آنها ۴۰۴ دفتر در ۶۶ کشور دنیا دارند که تنها ۱۴۶ دفترشان در ایالات متحده آمریکاست. تا ۳۱ اوت ۲۰۱۵ میلادی مونسانتو حدود ۲۲۵۰۰ کارمند ثابت و حدود ۳ هزار کارمند موقت داشته است.

محصولات این شرکت در همه جای دنیا دیده می شود. بعنوان مثال دانه سویا تولید این شرکت در بیش از ۶۰۷۰۰ کیلومتر مربع در آمریکای جنوبی کاشته شده است و یکی از چهره های این شرکت در گزارش سال ۲۰۱۵ اظهار امیدواری کرده بود که این میزان به دو برابر افزایش یابد. رقبای مستقیم مونسانتو یکی شرکت شیمیایی سینگنتا سوئیس است که سرمایه بورسی آن ۳۲ میلیارد یوروست و همچنین شرکت داو کمیکال که سرمایه بورسی آن ۴۵.۷۸ میلیارد یوروست. شرکت مونسانتو در این میان باارزش ترین شرکت در این صنعت محسوب می شود.

مونسانتو چطور تا این اندازه بزرگ شده است؟

اگر طرح شرکت آلمانی بایر برای خرید مونسانتو تحقق یابد، بطور بالقوه بزرگترین تصاحب یک شرکت خارجی توسط یک شرکت آلمانی است که بر اساس برآورد رویترز می توان گفت بزرگترین شرکت تامین کننده بذر و مواد کشاوری در جهان خواهد بود.

اگر ادغام این دو شرکت انجام شود آنها می توانند ۲۹ درصد بازار جهانی بذر و ۲۴ درصد بازار جهانی آفت کش ها را در دست بگیرند”:https://www.theguardian.com/business/2016/may/21/monsanto-ceo-hugh-grant-bayer-takeover-protests

مونسانتو بیش از صد سال قدمت دارد

این شرکت در سال ۱۹۰۱ تاسیس شد و در ابتدا ساخارین تولید می کرد. این شرکت از سال ۱۹۴۵ شروع به تولید مواد شیمیایی زراعی کرد. علف کش های بحث انگیز «راند آپ» نخستین بار در سال ۱۹۷۶ در آمریکا بطور تجاری تولید شدند و این شرکت برای نخستین بار در سال ۱۹۹۶ بذرهای اصلاح شده را تولید کرد.

علف کش «راند آپ» ممکن است در اروپا ممنوع شود

علف کش «راند آپ» ۴۰ درصد گردش مالی مونسانتو ( ۱.۳ میلیارد یورو) را در سال ۲۰۱۲ به خود اختصاص داده است. مونسانتو گفته بود که این محصول، محصولات کشاورزی را در برابر گلیفوسیت مقاوم می کند و کشاورزان می توانند آنرا بر ضد علف های هرز بکار ببرند بدون آنکه محصولشان آسیب ببیند.

اتحادیه اروپا تصمیم به تمدید مجدد مجوز این علف کش ها را به حالت تعلیق در آورده است. تا سال ۲۰۰۰، علف کش گلیفوسیت منحصرا توسط مونسانتو تولید می شده است. در مارس ۲۰۱۵ گلیفوسیت بعنوان محصولی که «احتمالا برای انسان سرطانزاست» در نظر گرفته شد. اما سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سازمان جهانی بهداشت در گزارش ماه مه ۲۰۱۶ تخمین زدند که بعید است این علف کش ها از طریق مواد غذایی تولید سرطان کنند.

مونسانتو درگیر چندین پرونده حقوقی است

چندین شهر در ایالات متحده آمریکا از جمله سیاتل، سن خوزه، اوکلند، برکلی، سن دیه گو و اسپوکن از مونسانتو شکایت کرده اند. آنها خواستار آنند که شرکت مونسانتو آسیب های ناشی از ترکیبات سمی پکب را با زهکشی زمینها پاک کند”:www.seattletimes.com/seattle-news/environment/seattle-sues-monsanto-seeking-millions-to-clean-up-pcbs-from-duwamish/?version=meter+at+1&module=meter-Links&pgtype=article&contentId=&mediaId=&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.fr%2F&priority=true&action=click&contentCollection=meter-links-click.

مونسانتو یکبار۳۹۰ میلیارد دلار برای حل و فصل یک دعوی حقوقی پرداخته است

در سال ۲۰۰۳ مونسانتو به اتفاق یک شرکت دیگر برای حل و فصل شکایتی که توسط ۲۰ هزار نفر از ساکنان آنیستون ایالت آلاباما مطرح شده بود خسارت پرداخت کردند. ترکیبات سمی پکب در دستگاههای الکتریکی استفاده شده بود و کنگره آمریکا در سال ۱۹۷۹ استفاده از این ماده را ممنوع کرد. شرکت مونسانتو به تنها ۳۹۰ میلیارد دلار برای حل و فصل این شکایت پرداخت کرد”:http://www.nytimes.com/2003/08/21/business/700-million-settlement-in-alabama-pcb-lawsuit.html”

جریمه ۸۰ میلیون دلاری مونسانتو برای دستکاری در حسابهای مالی

کمیسیون نظارتی اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ مونسانتو را بخاطر حسابداری نادرست ۸۰ میلیون دلار جریمه کرد. کمیسیون گفته است که مونسانتو با پرداخت این مبلغ موافقت کرده است”:http://www.nytimes.com/2016/02/10/business/dealbook/monsanto-to-pay-80-million-to-settle-charges-of-improper-accounting.html?_r=0”

مونسانتو ارتباطی با شیوع میکروسفالی در آمریکای لاتین ندارد

شبکه دانشگاهی محیط زیست و بهداشت آرژانتین در گزارشی که در اوایل سال جاری منتشر شد گفته است که استفاده از ماده شیمیایی پيری پروكسی فن که برای کشتن لارو پشه بکار رفته است باعث همه گیر شدن میکروسفالی (ضایعه کوچک سری) در آمریکای لاتین شده است. با این حال کارشناسان سلامت برزیل و ایالات متحده آمریکا این موضوع را که این ماده قطعا در گسترش زیکا نقش داشته را رد کردند.

با این حال مونسانتو بسرعت اعلام کرد که آنها ماده شیمایی پیری پروکسی فن را تولید یا بفروش نمی رسانند و ماده گلیفسات به هیچ وجه نقشی در گسترش ویروس زیکا و میکروسفالی ندارد”:https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2016/02/17/could-chemicals-rather-than-the-zika-virus-be-to-blame-for-birth-defects-in-brazil/ –

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت داروسازی بایر در پی تملک کمپانی مونسانتو

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟

انتشار اطلاعات غلط درباره یورو ۲۰۲۴؛ از حمله مهاجران تا تشویق پلیس آلمان به مصرف علف به جای الکل