چراغ های شصت و نهمین جشنوارۀ کن خاموش شد

چراغ های شصت و نهمین جشنوارۀ کن خاموش شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شصت و نهمین جشنوارۀ فیلم کن روز یکشنبه به کار خود پایان داد.

آگهی

شصت و نهمین جشنوارۀ فیلم کن روز یکشنبه به کار خود پایان داد. کن لوچ، کارگردان انگلیسی با فیلم «من دانیل بلیک» توانست نخل طلای این جشنواره را از آن خود کند.

این کارگردان برجستۀ سینما در پاسخ به خبرنگار یورونیوز دربارۀ این جشنواره گفت: «ویژگی کن این است که اهمیت فیلم ها را دوچندان می کند و شما امروز حضور سینما را در اینجا دیدید. آدم های بسیار علاقمند در اینجا حضور داشتند، آدم هایی که به فیلم به عنوان راهی برای بیان چیزی نگاه می کنند.»

کریستیان مونگیو، که به همراه اولیویه اسایاس مشترکا به جایزۀ بهترین کارگردان دست یافته است نیز در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز در مورد جشنواره امسال می گوید: «صادقانه بگویم کارگردان های خوب زیادی هستند که هیچوقت نخل طلایی یا هیچ جایزه دیگری را در کن نگرفته اند و در عین حال فیلم های خارق العاده ای ساخته اند. خودم را برای کسب این جایزه کمی گناهکار می دانم.»

اصغر فرهادی کارگردان فیلم فروشنده و شهاب حسینی، بازیگر این فیلم نیز به ترتیب جایزۀ بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را در شصت و نهمین جشنوارۀ کن از ان خود کردند.

فردریک پونسارد، خبرنگار اعزامی یورونیوز به کن می گوید: «در جشنوارۀ امسال لیست برندگان کمی غیرمنتظره بود و هیچ کس برای دومین نخل طلایی که کن لوچ تصاحب کرد، حرفی برای گفتن نداشت. من دانیل بلیک هستم یک فیلم قوی و متعهد است که جانب آدمهایی را می گیرد که قربانی سیاست ریاضت شده اند. فیلمی که به مسائل روز می پردازد و نشان می دهد که سینما بویژه در کن فقط حضور ستارگان و سرگرمی های جانبی نیست.»

کن لوچ پیش از این نیز جایزۀ نخل طلایی را برای فیلم «باد کشتزار جو را تکان می دهد» در سال ۲۰۰۶ از آن خود کرده بود. این فیلم به روابط دو برادر و جنگ میان ارتش جمهوریخواه ایرلند و ارتش بریتانیا می پردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلبوم عکس از شب آخر جشنواره کن ۲۰۲۳؛ از فرش قرمز اختتامیه تا اهدای جوایز

نام‌های بزرگ در جشنواره کن؛ کدام فیلم‌ها بخت بیشتری برای کسب نخل طلا دارند؟

صحنه‌های بی‌پروای جنسی در سریال «آیدل» منتقدان را در جشنواره کن شوکه کرد