دادگاه قانون اساسی ونزوئلا، حکم رئیس جمهوری را برای شرایط اضطراری تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادگاه قانون اساسی ونزوئلا، حکم رئیس جمهوری را برای شرایط اضطراری تایید کرد

خوزه لوئیز زاپاترو، نخست وزیر سابق اسپانیا وارد ونزوئلا شده است تا شاید به کمک او راهی برای خروج ونزوئلا از بحران سیاسی و اقتصادی پیدا شود.

احزاب مخالف دولت در ونزوئلا ماه هاست که به دنبال برگزاری همه پرسی برکناری رئیس جمهوری هستند اما نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور اجازه برگزاری همه پرسی را نمی دهد.

خوزه لوئیز زاپاترو گفت: «ما باید همه اقدامات لازم را برای ایجاد یک گفتگوی ملی انجام دهیم. داشتن هر گونه توقعی در این مرحله ساده اندیشی است. ما باید به دنبال توافقی باشیم که متناسب با شرایط دشوار کنونی باشد.»

دادگاه قانون اساسی ونزوئلا روز جمعه اعلام کرد که دستور رئیس جمهوری مبنی بر حاکم شدن شرایط اضطراری در کشور بر خلاف قانون اساسی نیست. آقای مادورو به دلیل بحران اقتصادی و سیاسی، به مدت ۶۰ روز وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

مخالفان دولت به دنبال برگزاری همه پرسی تا پایان سال جاری میلادی هستند چون اگر این همه پرسی بعد از۱۰ ژانویه سال آینده میلادی برگزار شود و حتی اگر نیکولاس مادورو در آن شکست بخورد، معاون و هم پیمان او آریستولو ایستوریز عهده دار وظایف ریاست جمهوری خواهد شد و عملا تغییری حاصل نمی شود.

حدود پنج ماه قبل، ائتلاف مخالفان که از احزاب میانه رو و محافظه کار تشکیل شده بود توانست اکثریت کرسیهای پارلمان را به خود اختصاص بدهد. از آن زمان تا کنون آقای مادورو از امضای بسیاری از مصوبه های پارلمان خودداری کرده است و مخالفان به دنبال برگزاری همه پرسی برکناری رئیس جمهوری بوده اند.

نیکلاس مادورو که ادامه دهنده راه هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق ونزوئلا است، به دلیل اجرای برنامه های رفاه عمومی، در میان طبقه محروم این کشور محبوبیت زیادی دارد اما از سوی مخالفان به انحصار قدرت متهم شده است.