هشدار عارف درباره زد و بندهای غیرشفاف برای انتخاب رئیس مجلس

هشدار عارف درباره زد و بندهای غیرشفاف برای انتخاب رئیس مجلس
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

منتخب نخست تهران در مجلس دهم نسبت به دخالت در روند انتخاب دهمین رئیس مجلس شورای اسلامی هشدار داد.

محمد رضا عارف در گفتگو با روزنامه شرق با اعلام اینکه زد و بندهای غیرشفاف برای انتخاب رئیس مجلس دهم در جریان است گفت: خواهش جدی ما از همه نهادهای خارج از مجلس این است که در امور مجلس دخالت نکنند و بگذارند خود مجلس درباره امورش تصمیم‌ گیری کند.

آقای عارف افزود: در سه هفته اخیر اتفاقاتی در رابطه با انتخاب رئیس مجلس پیش آمده است، از جمله برخی وعده و وعیدها که در شان مجلس و نمایندگان مجلسی نیست که قرار است در راس امور باشند.

وی با بیان اینکه او اکنون نمی‌خواهد این مسائل را باز کند افزوده است: مشورت چیز خوبی است و همان‌ طور که رسانه‌ها در این امور نظر می‌دهند، افراد هم حق نظر دادن دارند، اما برخی از نهادها نباید هیچ دخالتی در این زمینه بکنند.

منتخب نخست انتخابات تهران ادامه داد: از جمله نهادهایی که نباید هیچ دخالتی در انتخابات هیات رئیسه مجلس بکنند به‌ طور مشخص، دولت و نهادهای امنیتی هستند. افرادی که در این جایگاه‌ها قرار دارند، می‌توانند به عنوان فرد نظر بدهند. اما بگذارند مجلس در راس امور بماند. باید بپذیریم این ٢٩٠ نفر را مردم به عنوان نماینده خود انتخاب کرده‌اند و اینها قیم نمی‌خواهند.

سخنان آقای عارف در خصوص دخالت نهادهای امنیتی در انتخاب هیات رئیسه مجلس در حالی است که چند روز قبل مجید انصاری معاون پارلمانی ریاست جمهوری ایران گفته بود که دولت روحانی دخالتی در تعیین رئیس و هیات رئیسه مجلس دهم نخواهد داشت.

در همین حال محمد رضا عارف روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران هم با بیان اینکه علاقمند به مدیریت مجلس به صورت تعاملی هست گفت: قطعا نامزد ریاست مجلس دهم می‌شوم.

وی در حاشیه گردهمایی شوراهای اصلاح‌طلبان سراسر کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون با لاریجانی درباره ریاست مجلس جلسه داشته‌ اید یا خیر؟ گفت: ما از قبل اعلام آمادگی کردیم که علاقمندیم مدیریت مجلس را به صورت تعاملی پیش ببریم و منتظر نظر دوستان هستیم. ما در یک فضای رفاقت و دوستی رقابت می‌کنیم و بعد رفاقت را ادامه می دهیم.

علی لاریجانی، ریاست دوره نهم مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت. با انتخاب محمدرضا عارف به عنوان نماینده نخست تهران در مجلس دهم گمانه‌ زنی‌ها درخصوص اینکه کدام یک از این دو نفر رئیس آتی مجلس دهم خواهد شد بالا گرفت. دوره دهم مجلس شورای اسلامی قرار است هفتم خرداد آغاز به کار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد