Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادی راما: افسانه آلبانی فاسد باید تمام شود

ادی راما: افسانه آلبانی فاسد باید تمام شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اتحادیه اروپا همچنان می تواند کعبه آمال باشد.

اتحادیه اروپا همچنان می تواند کعبه آمال باشد. همانطور که امروز در مورد آلبانی صدق می کند. کشوری از حوزه بالکان که هنوز با مشکلات زیادی دست به گریبان است: مسایلی مانند فساد و جنایت. اما ادی راما، نخست وزیر سوسیالیست آلبانی که از سه سال پیش اداره کشور را در دست گرفته، تلاش می کند نابسامانی ها را اصلاح کند. در برنامه گفتگوی جهانی درباره مسایل مختلف با نخست وزیر آلبانی گفتکو کردیم.

یورونیوز آقای راما، سلام، از اینکه ما را پذیرفتید سپاسگزارم. اجازه بدهید گفتگو را با موضوع اروپا آغاز کنیم. آلبانی از سال ۲۰۱۴ نامزد الحاق به اتحادیه اروپاست. شما تلاش می کنید که مذاکرات الحاق سریعتر پیش برود و این اتفاق همین امسال بیفتد، با شرایط کنونی به نظر شما اتحادیه اروپا چه جذابیتی دارد؟

ادی راما فکر می کنم که مردم ما و کلا کشورهای بالکان چیزی را که بقیه مردم اروپا فراموش کرده اند هنوز به یاد داردند، اینکه اتحادیه اروپا برای ایجاد صلح و کرامت ایجاد شد. برای اولین بار پس از تشکیل دو کشورصربستان و آلبانی من به عنوان نخست وزیر به بلگراد رفتم و همتای صرب من هم به تیرانا آمد، چرا این اتفاق افتاد؟ چون ما همه برای الحاق به اروپا مصممیم. درست است که اروپا مشکلاتی دارد اما این مشکلات به این دلیل نیست که اروپا کارآمد نیست، بلکه به این خاطر است که تلاش و رهبری برای تحقق آرمان ها وجود ندارد.

یورونیوز چرا باید اتحادیه اروپا با این همه چالش، آلبانی را که خودش درگیر مشکلات زیادی است بپذیرد؟

ادی راما دقیقا به دلایلی که مارین لوپن و دوستانش در کشورهای دیگر علیه توسعه اتحادیه اروپا در بوق و کرنا می کنند، دقیقا به همین خاطر، به خاطر اروپای امن تر، باید آرمان اروپا محقق شود نه اینکه در قلب اروپا یک منطقه خاکستری وجود داشته باشد تا عوامل غیر اروپایی مثل روسیه و بنیادگرایان اسلامی بتوانند نقش آفرینی کنند و در آنجا یک منطقه نفوذ برای به خطر انداختن امنیت اروپا ایجاد کنند.

یورونیوز قبل از آغاز مذاکرات الحاق، بروکسل خواستار اصلاحات قضایی در آلبانی خواهد شد. اصلاحاتی احتمالا طولانی خواهد بود. روابط پیچیده دولت شما با مخالفان روند تغییرات را در پارلمان کند می کند، شما چطور با این مشکل مواجه خواهید شد؟

http://www.kryeministria.al/en/newsroom/press-releases/the-judicial-reform-increases-every-day-sali-s-despair-and-the-dp-s-confusion

ادی راما یک سال و چند ماه است که اصلاحات را شروع کرده ایم و اکنون در حال نهایی کردن آنیم. این اصلاحات مربوط به تغییر قانون اساسی و تغییرات بنیادین در نظام قضایی است. البته کار بسیار بسیار سختی خواهد بود. صحبت های زیادی مطرح شده و بحث های بیشتری هم انجام خواهد شد، اما یک موضوع را نباید فراموش کرد و آن اینکه ما طبق برنامه زمان بندی شده پیش می رویم.

یورونیوز چه زمانی این اصلاحات را عملی می کنید؟

ادی راما قصد داریم مذاکرات الحاق را از پایان امسال آغاز کنیم. البته برای الحاق ابتدا باید شورای اروپا تشکیل جلسه دهد و اصلاحات انجام شود و از سوی دیگر باید به افسانه فساد و جنایت در آلبانی پایان داده شود چون…

یورونیوز درآلبانی قضات“فاسد”:https://www.amnesty.org/fr/countries/europe-and-central-asia/albania/report-albania/ نیستند؟ می توانید همین را به مردم کشورتان بگویید؟

ادی راما این افسانه آلبانی فاسد و جنایتکار و بالکان فاسد و جنایتکار باید تمام شود، این یک حرف کلیشه ای است که سالها برای مخدوش جلوه دادن چهره این کشورها به کار برده شده است.

یورونیوز به گفته دادستان ضدمافیای ایتالیا و بر اساس گزارش کارشناسان حدود یک سوم اقتصاد آلبانی توسط باندهای جنایتکار و از طریق قاچاق اداره می شود، قاچاق مواد مخدر اسلحه، زن و اعضای بدن.

ادی راما تهوع آور است، تهوع آور. هیچ جا، هیچ گزارشی از اینکه یک سوم اقتصاد آلبانی با قاچاق اداره می شود وجود ندارد.

یورونیوز این عدد به نظر شما چقدر است؟ شما قاچاق مواد مخدر، اسلحه و زن را در آلبانی تکذیب می کنید…

ادی راما شدیدا تکذیب می کنم و قطعا می گویم صحبت درباره قاچاق اسلحه در آلبانی کذب است.

یورونیوز بنابراین در آلبانی جنایت وجود ندارد و همه چیز خوب است.

ادی راما نمی فهمم چرا باید همه چیز را سیاه و سفید ببینیم. یا کلا هیچ مشکلی نیست یا آلبانی را جنایت برداشته. حد وسط وجود ندارد؟ یا شاید هم چون مطبوعات دوست دارند مسایل را اینطور نشان دهند. شما می گویید آلبانی منشا شر در اروپاست، ولی این درست نیست. آلبانی کشوری است هر روز تغییر می کند، با مشکلاتش، با گذشته خیلی خیلی سختتش، سخت ترین تاریخ در میان کشورهای کمونیستی را ما داشتیم. ما به مدت ۵۰ سال محصور بودیم، آن هم نه فقط در اروپای غربی بلکه حتی در اروپای شرقی. اگر ببینید از کجا شروع کرده ایم، آن وقت متوجه خواهید شد که ما در این ۲۵ سال معجزه کردیم.

یورونیوز شما تلاش دارید اقتصاد کشور را متحول کنید. سرمایه گذاری خارجی افزایش یافته، با این وجود تولید کشور هنوز کم است و واردات زیاد. تمرکز شما بیشتر بر روی چه بخشی است؟

ادی راما آلبانی صاحب منابع طبیعی غنی است، نفت، گاز، مواد معدنی. آلبانی پتانسیل بالایی برای جذب توریست دارد. همینطور می توانیم بخش کشاورزی را توسعه دهیم و نیازهای خودمان را تامین کنیم. کارهای زیادی هم در بخش انرژی انجام داده ایم. البته دستمزدها در کشور ما بسیار پایین است و این موضوع به ما در توسعه کارخانه ها کمک می کند. با تکیه بر همین منابع و توانمندی ها به دنبال ایجاد یک مدل جدید اقتصادی موفق هستیم.

یورونیوز اجازه بدهید گفتگو را با یک پرسش شخصی تمام کنیم. شما پیش از ورود به سیاست نقاش بودید. از اینکه از دنیای هنر فاصله گرفتید پشیمان نیستید؟

ادی راما از هیچ چیز پشیمان نیستم. برنامه های دیگری داشتم اما اکنون اینجا هستم و روبروی شما نشستم. مسئولت سنگین اداره کشورم را دارم، بزرگترین افتخاری که یک نفر می تواند کسب کند. اما کار هنری ام را هم رها نکردم حتی در حال ایفای مسئولیت، در جلسه ها و حتی وقتی با تلفن صحبت می کنم نقاشی هم می کشم و این کار به من کمک می کند تا بیشتر تمرکز کنم. اما همانطور می بینید که موقع مصاحبه نقاشی نمی کشم و خوب همیشه همه چیز عالی نیست.

زندگینامه ادی راما

*ادی راما چهارم ژوین ۱۹۶۴ در تیرانا، پایتخت آلبانی به دنیا آمد. - او در سپتامبر سال ۲۰۱۳ به نخست وزیری رسید.

  • ادی راما بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ شهردار تیرانا بود.
  • وی از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ وزیر فرهنگ،جوانان و ورزش بود.
  • نخست وزیر آلبانی پیش از ورود به دنیای سیاست هنرمند نقاش بود. ---
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟