سایه تنش در قره باغ بر دیدار رهبران قدرتهای جهانی در وین

سایه تنش در قره باغ بر دیدار رهبران قدرتهای جهانی در وین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گرچه درگیری های طرفین در منطقه مورد مناقشه قره باغ به شدت اوایل ماه آوریل نیست اما آتش بس شکننده ظاهرا نتوانسته از نگرانی جامعه بین الملل بکاهد. بی ثباتی در این منطقه می تواند تهدیدی جدی برای لوله های

آگهی

با گذشت بیش از چهل روز از برقراری آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ علیا، نیروهای نظامی جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان بارها آن را نقض کرده اند.

گفته می شود روز سه شنبه یک سرباز آذربایجان در نزدیکی این منطقه کشته شده است. پیش تر جمهوری خودخوانده قره باغ نیز از کشته شدن یک سرباز خود توسط نیروهای آذربایجان خبر داده بود.

گرچه درگیری های طرفین به شدت اوایل ماه آوریل (یک ماه و نیم پیش) نیست اما آتش بس شکننده ظاهرا نتوانسته از نگرانی جامعه بین الملل بکاهد. بی ثباتی در منطقه می تواند تهدیدی جدی برای لوله های انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی باشد.

تنشها در این منطقه دیدار روز دوشنبه رهبران قدرت های جهان در وین، پایتخت اتریش را نیز تحت الشعاع قرار داد. در همین ارتباط سرژ سرکیسیان و الهام علی اف، روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان با جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه ایالات متحده آمریکا و روسیه برای نخستین بار پس از شروع درگیریها در منطقه با یکدیگر دیدار کردند. به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در این دیدار از دو طرف خواسته شده است که به توافق آتش بس سال ۱۹۹۴ میلادی پایبند باشند و در روند گفتگو های صلح برای بازگرداندن اعتماد دوجانبه تلاش کنند.

درگیری های اوایل ماه آوریل در قره باغ شدیدترین آن طی دو دهه اخیر و پس از پایان جنگ در سال ۱۹۹۴ بوده است، جنگی که بیش از ۳۰ هزار کشته و صدها هزار آواره بر جای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در آمریکا با پمپئو دیدار کردند

دیدار رهبران آذربایجان و ارمنستان در وین

ارامنه: مصیبت‌هایی که بر ما در قره‌باغ رفت و می‌رود «نسل‌کشی جدیدی» است که جهان تنها نظاره‌گر آن است