سایه تنش در قره باغ بر دیدار رهبران قدرتهای جهانی در وین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سایه تنش در قره باغ بر دیدار رهبران قدرتهای جهانی در وین

با گذشت بیش از چهل روز از برقراری آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ علیا، نیروهای نظامی جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان بارها آن را نقض کرده اند.

گفته می شود روز سه شنبه یک سرباز آذربایجان در نزدیکی این منطقه کشته شده است. پیش تر جمهوری خودخوانده قره باغ نیز از کشته شدن یک سرباز خود توسط نیروهای آذربایجان خبر داده بود.

گرچه درگیری های طرفین به شدت اوایل ماه آوریل (یک ماه و نیم پیش) نیست اما آتش بس شکننده ظاهرا نتوانسته از نگرانی جامعه بین الملل بکاهد. بی ثباتی در منطقه می تواند تهدیدی جدی برای لوله های انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی باشد.

تنشها در این منطقه دیدار روز دوشنبه رهبران قدرت های جهان در وین، پایتخت اتریش را نیز تحت الشعاع قرار داد. در همین ارتباط سرژ سرکیسیان و الهام علی اف، روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان با جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه ایالات متحده آمریکا و روسیه برای نخستین بار پس از شروع درگیریها در منطقه با یکدیگر دیدار کردند. به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در این دیدار از دو طرف خواسته شده است که به توافق آتش بس سال ۱۹۹۴ میلادی پایبند باشند و در روند گفتگو های صلح برای بازگرداندن اعتماد دوجانبه تلاش کنند.

درگیری های اوایل ماه آوریل در قره باغ شدیدترین آن طی دو دهه اخیر و پس از پایان جنگ در سال ۱۹۹۴ بوده است، جنگی که بیش از ۳۰ هزار کشته و صدها هزار آواره بر جای گذاشت.