شمارش اولیه آراء؛ برتری دانیلو مدینا بر رقبا در انتخابات دومینیکن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شمارش اولیه آراء؛ برتری دانیلو مدینا بر رقبا در انتخابات دومینیکن

دانیلو مدینا، احتمالا بار دیگر به عنوان رئیس جمهوری دومینیکن انتخاب خواهد شد.

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه برگزار شد نشان می دهد که آقای مدینا توانسته است بر هفت نامزد دیگر پیشی بگیرد و ۶۲ درصد از آراء را از آن خود کند.

لوئیس آبینادر، بازرگانی از حزب سوسیال دموکرات که نزدیکترین رقیب دانیلو مدینا به شمار می رود توانست ۳۵ درصد رای ها را به دست آورد.

بخش بزرگی از جمعیت ده میلیون نفری دارای حق رای در جمهوری دومینیکن، روز یکشنبه زمان بسیار طولانی برای رای دادن در انتظار بودند. زیرا در این انتخابات برای اولین بار از فناوری جدیدی برای شناسایی رای دهندگان از روی اثر انگشت آنها استفاده شد و استفاده از این تکنولوژی در بسیاری از مراکز اخذ رای با مشکلاتی همراه بود.

خوزه لوئیز رودریگز ساپاترو، نخست وزیر سابق اسپانیا و عضو هیات ناظران سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) گفت: «فناوریهای جدید همیشه زمانی که برای اولین بار استفاده می شوند با مشکلاتی همراهند. این بسیار شایع است. اما فکر می کنم که این فناوری خوبی است و باید به سمت استفاده از نوآوریها برویم زیرا قطعا به بهبود روند انتخابات کمک خواهند کرد.»

در این روز برای اولین بار و در چهارچوب یک پروژه آزمایشی به زندانیان نیز حق رای داده شد. به این ترتیب بیش از۱۵۰۰ زندانی در زندانهای مختلف در انتخابات شرکت کردند.

روز یکشنبه مردم جمهوری دومینیکن علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب نمایندگان محلی و ملی خود نیز به پای صندوقهای رای رفتند.