اچ‌اس‌بی‌سی با ایران تجارت نمی‌کند

اچ‌اس‌بی‌سی با ایران تجارت نمی‌کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها یک روز پس از گفت‌وگوهای جان کری با نمایندگان چندین بانک و موسسه اعتباری درباره رابطه با ایران، بانک بریتانیایی اچ‌اس‌بی‌سی اعلام کرد که هیچ تمایلی به تجارت با ایران ندارد.

آگهی

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در لندن به بانک‌ها و موسسات اعتباری اروپایی اطمینان داده بود که واشنگتن علیه تجارت مشروع آن‌ها با ایران اقدام نخواهد کرد. بسیاری از گزارش‌ها حاکی از آن است که جان کری در جلسه روز پنجشنبه، بانک‌های اروپایی را برای ورود به بازار ایران تشویق کرده است.

استورات لوی، مشاور بلندپایه حقوقی بانک اچ‌اس‌بی‌سی و معاون پیشین رئیس خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در بخش مبارزه با ترورسیم و اطلاعات مالی، روز جمعه ۱۳ مه/۲۴ اردیبهشت با انتشار مقاله‌ای در وال‌استریت ژورنال از سخنان جان کری و خط مشی آمریکا نسبت به تشویق بانک‌های غیر‌آمریکایی به تجارت با ایران انتقاد کرد. در بخشی از این مقاله آمده است: «واشنگتن بانک های غیرآمریکایی را به کاری ترغیب می‌کند که انجام آن هنوز برای بانک‌های آمریکایی ممنوع است. این موضع دولت آمریکا واقعا عجیب است…اچ‌اس‌بی‌سی هیچ تمایلی برای تجارت جدید با حضور ایران ندارد.»


در ماه‌های گذشته، بسیاری از مقام‌های ایرانی از عدم بهره‌مندی این کشور از مزایای اجرای توافق هسته‌ای انتقاد کرده اند. بسیاری، تداوم تحریم‌های غیرهسته‌ای ایالات متحده را عامل بی‌اعتمادی بانک‌های اروپایی برای ورود به بازار ایران ارزیابی می‌کنند.

دو روز پیش از برگزاری نشست جان کری با نمایندگان بانک‌های بزرگ اروپایی در لندن، وزیر خارجه ایلات متحده از آن‌ها خواسته بود تا هراس از آمریکا را برای معامله نکردن با ایران، بهانه نکنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید