پدافند هوایی ایران به سامانه اس۳۰۰ مجهز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پدافند هوایی ایران به سامانه اس۳۰۰ مجهز شد

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران روز سه‌شنبه (۲۱ اردیبهشت) گفت: سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ در اختیار پدافند هوایی ایران قرار گرفت.

پیشتر و در جریان راهپیمایی روز ارتش (۲۹ فروردین) بخشی از اجزای این سامانه روسی برای نخستین بار در ایران به نمایش درآمده بود.

وزیر دفاع ایران که در نمایشگاه دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی ارتش حضور یافته بود، همچنین اعلام کرد: «مشابه همین سیستم با کارکرد و عملکرد همین سیستم را در داخل طراحی کردیم و امسال آن را به خط تولید می‌رسانیم.»

ایران در سال ۲۰۰۷ قرارداد خرید سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ را به ارزش بیش از ۸۰۰ میلیون دلار با روسیه امضا کرد. در سال ۲۰۱۰ دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری وقت روسیه در پیروی از تحریم‌های سازمان ملل، تحویل این سامانه به ایران را به حالت تعلیق درآورد؛ ایران نیز از روسیه نزد دیوان داوری بین‌المللی شکایت و درخواست چهار میلیارد دلار غرامت کرد. ولادیمیر پوتین در ماه آوریل سال ۲۰۱۵، پیش از انعقاد توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ با صدور فرمانی ممنوعیت فروش این موشک‌ها به ایران را لغو کرد. در ماه‌ فوریه سال ۲۰۱۶ خبر انتقال نخستین محموله این سامانه پدافندی در برخی رسانه‌های روسیه منتشر شد اما مقام‌های نظامی ایران آن خبر را رد کردند.


آمریکا درباره آزمایش موشکی ایران تحقیق می‌کند

تجهیز بخش پدافندی نیروی هوایی ایران به سامانه اس ۳۰۰ یک روز پس از انتشار اخبار ضد و نقیض درباره آزمایش جدید موشکی این کشور اعلام شد. روز دوشنبه خبرگزاری‌های فارس و تسنیم (نزدیک به سپاه پاسداران) از قول علی عبدالهی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح گزارش کردند که ایران دو هفته پیش یک موشک بالستیک با برد دوهزار کیلومتر و خطای هشت متر را آزمایش کرده است. حسین دهقان، وزیر دفاع ساعاتی بعد این خبر را تکذیب کرد.


الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اخبار، آزمایش موشکی احتمالی ایران را تحریک آمیز، مخرب و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل توصیف کرد.