احتمال پیروزی نامزد جنجالی ریاست جمهوری در فیلیپین قوت گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احتمال پیروزی نامزد جنجالی ریاست جمهوری در فیلیپین قوت گرفت

با پایان یافتن مهلت اخذ رای در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین، گزارش های غیررسمی از قوت گرفتن احتمال پیروزی رودریگو دیوترت خبر می دهند.

تاکنون ۵۸ درصد آرا شمارش شده و این نامزد جنجالی و شهردار داوائو سیتی که «کشتن تبهکاران» را وعده داده پیشتاز است. وی همچنین در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود در صورتی که فرزندانشان موادمخدر استفاده کنند آنان را خواهد کشت.

آقای دیوترت در یک نشست خبری با اشاره به انتقادهایی که رقبایش متوجه او کرده اند گفت: «تبلیغات سوء و اتهامات کذب بین طرفین تبادل می شود و من می خواهم بگویم که این ها به واقع بخشی از یک انتخابات است. با این حال می خواهم بگویم که دوست دارم دستم را به سوی مخالفانم دراز کنم. بگذارید [روند] بهبودی را از همین اکنون آغاز کنیم.»

در این انتخابات علاوه بر رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، ۳۰۰ نماینده پارلمان و حدود ۱۸ هزار مقام محلی برگزیده می شوند.

پنج نامزد ریاست جمهوری به رقابت پرداخته اند و سناتور فردیناند مارکو، فرزند دیکتاتور پیشین فیلیپین نیز که در ایلوکوس شمالی رای خود را در برابر دوربین خبرنگاران به صندوق انداخت در پی کسب مقام معاونت ریاست جمهوری در دولت آتی است.

میزان مشارکت در این انتخابات یک دوره ای، ۸۰ درصد برآورد شده که در تاریخ رای گیری در فیلیپین بی سابقه است.

در همین حال دست کم ۱۰ تن در پی یورش مسلحانه به شعب اخذ رای جان باخته اند.