پیروزی صادق خان در لندن تسکینی بر ناکامی های حزب کارگر بریتانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیروزی صادق خان در لندن تسکینی بر ناکامی های حزب کارگر بریتانیا

صادق خان نماینده مسلمان و پاکستانی تبار حزب کارگر در نهایت با کسب بیش از یک میلیون و سیصد هزار رای، زاک گلداسمیت رقیب محافظه کار خود را شکست داد و شهردار لندن شد. او به عنوان نخستین شهردار مسلمان یک پایتخت بزرگ اروپایی در طول مبارزات انتخاباتی مورد طعنه و انتقادهای بیشمار رقبا قرار گرفت که مهمترین آنها اتهام نزدیکی با محافل اسلامگرای افراطی بود.

او پس از کسب این پیروزی گفت: «این انتخابات با حرف و حدیث های فراوان همراه بود و من افتخار می کنم که لندن امروز به جای ترس و تفرقه، امید و یکپارچگی را برگزید. ترس ما را نه مقاوم تر بلکه ضعیف تر می کند. بدین ترتیب سیاست مبتنی بر ترس جایی در شهر ما ندارد.»

پیروزی صادق خان همچنین نوعی تسکین برای جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا است که از یک سو ریاستش با انتقاد برخی فراکسیون های حزب مواجه شده و از سوی دیگر نتایج انتخابات محلی روز پنجشنبه را واگذار کرده است. حزب کارگر در انتخابات پارلمانی اسکاتلند با از دست دادن چند کرسی عملا پس از محافظه کاران به سومین نیروی سیاسی این بخش از بریتانیا تبدیل شد.

دیوید کامرون نخست وزیر محافظه کار بریتانیا، شکست حزب کارگر در انتخابات منطقه ای را ناتوانی مهمترین حزب مخالف دولت در برقراری ارتباط با هوادارانش عنوان کرده است.

اما برنده واقعی انتخابات در مرزهای شمالی بریتانیا حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکلا استروجن بود که سومین پیروزی انتخاباتی پیاپی خود را جشن گرفت، با این حال این حزب نتوانست اکثریت مطلق پارلمان را به دست آورد.