Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قبل از آنکه بسیار دیر شود، به داد زندانیان بیمار برسید

قبل از آنکه بسیار دیر شود، به داد زندانیان بیمار برسید
Copyright 
نگارش از Shirin Famili
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در اعتراض به وخامت وضع سلامتی زندانیان سیاسی وعقیدتی در زندانهای ایران و محرومیت آنها از امکانات پزشکی و درمان بموقع، نه تنها تعدادی از این زندانیان طی روزها و هفته های اخیر دست به اعتصاب غذا زده اند، بلکه بسیاری از مدافعان حقوق بشر از رئیس جمهوری ایران و از نهادهای بین المللی برای رسیدگی فوری به وضع زندانیان، قبل از اینکه بسیار دیر شده باشد، درخواست مداخله کرده اند.

از جمله بیش از شصت نفر از اساتید دانشگاه های آمریکا و کانادا در هفته ای که گذشت طی نامه ای به حسن روحانی وهشدار در مورد افزایش زندانیان سیاسی و غیرسیاسی درگیر با بیماری های مزمن و درمان نشده، بویژه انواع سرطان، خواهان مداخله مستقیم اوشده اند. نوام چامسکی و یرواند آبراهامیان از جمله امضا کنندگان این نامه سرگشاده اند.

همچنین فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در نامه ای به زید رعدالحسین کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان توجه بیشتر به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شده است.

این نهاد حقوق بشری در نامه خود ضمن یاد آوری مقررات سازمان ملل در مورد رسیدگی و توجه به زندانیان عقیدتی و نیز ارائه اطلاعاتی در باره مقرارت آئین نامه زندانهای ایران به مواردی از وضعیت نامناسب و حتی اضطراری این زندانیان پرداخته است.

#ایران فوری و بدون‌قیدوشرط همه‌ی #زندانیان عقیدتی را آزاد کند؛ و به عهدنامه‌های بین‌المللی پایبند باشدUNHumanRights</a> <a href="https://twitter.com/Rouhani_ir">Rouhani_ir

— FIDH به فارسی (@fidh_fa) 24 avril 2016

در بخشی از این نامه از زندانیان بیماری یاد شده که شرایط بسیار نامناسب و وخیمی دارند و خواستار توجه جدی کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل به این مسئله شده است.

دکتر عبدالکریم لاهیجی رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به یورونیوز می گوید: «زینب جلالیان فعال سیاسی کرد که محکوم به حبس ابد شده و یا فعال سیاسی دیگر کرد محمد صدیق کبودوند که محکوم به پانزده سال زندان شده است، همه دارای بیماریهای سخت هستند. زینب جلالیان کم و بیش می توان گفت که در زندان کور شده است. حتی امکان ملاقات برای او وجود ندارد، چه برسد به امکان مداوا. محمد صدیق کبودوند، رئیس سازمان حقوق بشر کردستان دچار مشکلات قلبی است. پروستات و فشار خون او بالاست. او در زندان یک بار سکته قلبی کرده و دچار حمله‌های مغزی شده است. اقای کبودوند را اساسا به‌ خاطر فعالیت‌های حقوق بشری به پانزده سال زندان محکوم کرده اند. خوب مسلم است که زندانیانی از این دست اگر محکوم به مرگ نشده اند، سیستم زندانهای ایران به گونه ای است که اینها را در عمل مجبور به مرگ تدریجی خواهد کرد.»

وزارت امور خارجه امریکا از عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت زینب‌جلالیان انتقاد کرد https://t.co/2g9GNIemgH#Iranpic.twitter.com/AuHubEFEhq

— Nick Sotoudeh (@NickSotoudeh) 15 avril 2016

فداراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در ادامه نامه به کمیسرعالی حقوق بشر، به وضعیت چند زندانی دیگر که به شدت بیمار و جان آنها در خطراست پرداخته است. ازجمله حسین رونقی ملکی، وب‌نگار زندانی بیمار که به پانزده سال زندان محکوم شده، عیسی سحر خیز، روزنامه نگار زندانی که احتمال می رود غده سرطانی در بخش فوق کلیوی دارد و هنوز در حبس پیش از محاکمه بسر می برد، افشین سهراب زاده زندانی سیاسی کرد که دچار سرطان روده است و مشکلات تنفسی دارد و به اتهام محاربه و عضویت در یکی از گروهای مخالف جمهوری اسلامی به بیست و پنج سال زندان محکوم شده است. نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر که دچار فلج عضلانی و آمبولی ریوی ست و برغم اینکه پیش از این در زندان بوده و مسئولان بدلایل پزشکی او را آزاد کردند اکنون باردیگربه اتهام های تازه ای در زندان است.

عبدالکریم لاهیجی می گوید: «همکارمان آقای سیف زاده سه بار در داخل زندان مبتلا به انفارکتوس و حمله قلبی شده و حتی یکی از پاهایش را تا مدتها می کشیده است. همکار دیگر مان خانم نرگس محمدی، در زندان اولیه مبتلا به فلج عضلانی شده، دوباره او را زندان کردند و چند روز پیش اورا به محاکمه فرا خواندند. در حالی که در زندان در حال گذراندن محکومیت اولیه خود است. ما در نامه به کمیسرعالی حقوق بشرکه رونوشت آن را به آقای احمد شهید هم فرستاده ایم، نوشته ایم که حقوق زندانیان، فارق از اینکه محکومیت آنها چه بوده وهرگز ازمحاکمه عادلانه برخوردارد نبودند، در دوران زندان هم متاسفانه این حقوق نخستین آنها به این صورت که نمونه آوردیم، پایمال می شود و سلامتی و جان آنهارا درمعرض خطربیشتری قرار می دهد و از او خواسته ایم که در گفتگوها با ایران، که باید داشته باشد، این موارد را خاطرنشان بکنند.»

وضعیت نامناسب سلامت زندانیان در گفت وگوبا محمد سیف زاده پس از تحمل پنج سال زندانhttps://t.co/ZEDmdO5SIipic.twitter.com/2XRctmlvzn

— IranHumanRights.org (@ICHRI) 13 avril 2016

در بخشی دیگر از نامه فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر ازوضعیت مواردی از زندانیانی یاد شده که تازه از زندان آزاد شده اند. آقای لاهیجی می گوید:«از طرف خانواده های زندانیان سیاسی چه کسانی که هنوز در زندان هستند و چه کسانی که بعد از گذراندن دوران محکومیتشان آزاد شده اند، خبردار شدیم که متاسفانه آنها در دورانی که در زندان بودند دچار بیماریهای گونا گون شده اند و بخاطر اهمال و قصور و حتی در مواردی می توانیم بگوئیم به عمد، زندانبانها آنهارا از دسترسی به پزشک محروم کرده و بویژه در مواردی از بستری شدن آنها دربیمارستان جلوگیری کرده اند و آنها دچار بیماری های لاعلاج و یا صعب العلاج شده اند. آقای علیرضا رجایی پس از چهار سال که از زندان آزاد شده، درداخل زندان بارها می گفته که از ناحیه فک و صورت درد دارد ولی متاسفانه هیچوقت اورا بستری نکردند. اکنون معلوم شده که مبتلا به بیماری سرطان فک بوده و مشغول شیمی تراپی است. یا مورد امید کوکبی که خوشبختانه بالاخره اورا بستری کردند و یک کلیه اش را خارج کردند و پزشک معالجش گفته است اگر او به زندان برگردد، متاسفانه احتمال مرگ او وجود دارد.»

مرگ زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان، مورد دیگری است که فدراسیون بین المللی در نامه خود به کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل به آن اشاره کرده است. آقای لاهیجی می گوید: «در گذشته متاسفانه در اثر عدم دسترسی به پزشک معالج و در اثرعدم اعزام سریع به بیمارستان تعداد زیادی از زندانیان جان خود را ازدست دادند. مثل هدی صابر، اکبر محمدی و دیگران. به همین دلیل هم من به کمیسرعالی حقوق بشر آقای رعد الحسین در این نامه گفته ام که زندانها دریک چنین وضعیتی است! یعنی جمهوری اسلامی نه تنها موازینی را که بیش از پنجاه سال است، توسط شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل در مورد حد اقل هایی که باید در مورد زندانیان، چه زندانیان عادی و چه زندانیان عقیدتی از طرف کشورهای عضوسازمان ملل رعایت شود، متاسفانه محترم نمی شمرند، حتی آئین نامه های زندانهای خود جمهوری اسلامی را هم رعایت و اجرا نمی کنند.»

حمایت دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل از امید کوکبی و حسین رونقی ملکی دو زندانی سیاسی بیمار ✌#FreeOmidpic.twitter.com/qHjMCc6O5b

— سلبريتى (@3lebriti) 28 avril 2016

به گفته آقای لاهیجی «نظام زندانهای ایران، نظامی نیست که بخواهد فقط و فقط زندانی را در ارتباط با محکومیتش از آزادی محروم بکند، بلکه اورا از حداقل مراقبتهای پزشکی و مداوا محروم می کند . طوری که معلوم نیست زندانی می تواند اصلا سالم از زندان بیرون بیاید یا اینکه مثل زینب جلالیان با زندان ابد، یا محمد صدیق کبودوند با پانزده سال و یا عبدالفتاح سلطانی با یازده سال محکومیت، اصلا بتوانند از زندان جان سالم بدر برند.»

عبدالکریم لاهیجی در پایان می گوید به دلیل مجموعه این موارد در نامه ای که فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشته، درباره وضعیت کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای جمهوری اسلامی اعلام خطر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراسم ادای احترام مقامات کشورهای خارجی به ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد

مراسم تشییع رئیسی در مشهد: تحقیقاتی در باره حادثه بالگرد همزمان با طرح ابهام‌ها در دست انجام است

سقوط بالگرد رئیسی و تلاش برای حفظ غرور ملی در عرصه دیپلماسی نظامی؛ پهپاد را ایران پیدا کرد یا ترکیه؟