اگر عربستان شروط ایران را نپذیرد، امسال زائر ایرانی به حج نخواهد رفت

اگر عربستان شروط ایران را نپذیرد، امسال زائر ایرانی به حج نخواهد رفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت گفت: ما شروط‌مان درباره تامین امنیت، حرمت و کرامت زائران را به‌علاوه برخی مسائل دیگر به عربستانی‌ها اعلام کرده‌ایم که باید حتماً رعایت شود و اگر اینگونه نشود، حج امسال انجام نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته است که هنوز اعزام حجاج ایرانی منتفی نشده است اما جمهوری اسلامی ایران شروطی را که عربستان تعیین کرده، نمی‌پذیرد.

ماه گذشته، نمایندگان سازمان حج و زیارت ایران پس از مدت‌ها انتظار با مسئولان برگزاری حج سعودی دیدار کردند. بر اساس اخبار منتشر شده، ایران بر صدور ویزای حجاج در تهران اصرار می‌ورزد اما مقام‌های عربستان با این توجیه که سفارت سعودی در تهران بسته‌ است، این کار را شدنی نمی‌دانند. از زمان حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد و قطع روابط سیاسی این دو کشور، سفارت سوییس به عنوان حافظ منافع عربستان در تهران معرفی شده است.

وزیر ارشاد:‌ ما شروط‌مان را درباره #حج به #عربستان اعلام کرده‌ایم که باید حتماً باید رعایت شود، اگر نشود حج امسال انجام نخواهد شد. – تسنیم

— Pooneh Irani (@poonehirani) 28 avril 2016

در جریان مراسم حج سال گذشته، دست‌کم هزار تن از حجاج از کشورهای مختلف بر اثر ازدحام در زمان اجرای مناسک جان خود را از دست دادند. بیش از ۴۰۰ تن از قربانیان، ایرانی بودند. وقوع این حادثه مرگبار باعث شد تا لحن مقامات ایرانی و سعودی نسبت به یکدیگر به نحو کم‌سابقه‌ای تند شود.

اعزام حجاج ایرانی پیش و پس از انقلاب ۱۳۵۷ در چند نوبت مختل شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر مراسم عزاداری سنتی ایرانیان در « تاسوعا و عاشورا» در نوشاباد

قوه قضائیه ایران دو نفر را به اتهام «قرآن‌سوزی» و «توهین به پیامبر اسلام» اعدام کرد

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد