دولت نروژ به حکم دادگاه درباره بریویک اعتراض می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت نروژ به حکم دادگاه درباره بریویک اعتراض می کند

دولت نروژ به تصمیم دادگاهی در این کشور درباره شرایط زندان آندرس بریویک، عامل کشتار نروژ اعتراض می کند.

هفته گذشته دادگاه حکم کرد که دولت نروژ با حبس انفرادی عامل کشتار نروژ که به مرگ ۷۷ نفر منجر شد، حقوق انسانی او را زیر پا گذاشته است.

رسانه های نروژی گزارش کرده بودند که سلول زندان آندرس بریویک سه اتاق دارد که کامپیوتر شخصی، بازیهای کامپیوتری و تجهیزات ورزشی در آنها قرار داده شده است.

فردریک سجرستد، دادستان کل نروژ می گوید: «بررسیهای ما نشان می دهد که دادگاه در بررسی این موضوع که از نظر بند ۳ کمیسیون حقوق بشر اروپا چه چیزی بر ضد حقوق بشر است و چه چیزی نیست، خیلی معیارها را سختگیرانه در نظر گرفته است. ما به این تصمیم دادگاه اعتراض می کنیم.»

حدود چهار سال قبل دادگاهی در نروژ، آندرس برویک را به دلیل ارتکاب جرم «اقدام تروریستی» به حداکثر مجازات در نروژ یعنی، ۲۱ سال زندان محکوم کرد. او پس از گذراندن حداقل ده سال در زندان، اجازه می یابد که درخواست آزادی زودهنگام را ارائه کند. البته در پایان مدت محکومیت درصورتی که تشخیص داده شود آزادی مجرم خطری برای جامعه محسوب می شود، این زمان تمدید می شود.

اویستین استورویک، وکیل مدافع برینگ برویک می گوید: «این حق قانونی طرف مقابل است که می تواند از آن استفاده کند. ما برای هر گزینه ای که دولت نروژ انتخاب کند آمادگی داریم.»

آقای برویک در دادگاه به کشتار ۷۷ نفر اعتراف کرده بود اما نپذیرفته که با این کار جرمی مرتکب شده است و از دادگاه خواست که به او مدال افتخار بدهند.

آندرس برویک در روز ۲۲ ژوییه سال ۲۰۱۱ میلادی حاضران در اردوی جوانان حزب کارگر را که در جزیره اوتویا گرد آمده بودند به گلوله بست و ۶۹ نفر از آنها را کشت. ساعاتی پیش از این کشتار ۸ نفر در بمبگذاری در اسلو کشته شده بودند که عاملش آندرس برویک بود.