گروه بین المللی کارشناسان: دولت مکزیک برای روشن شدن سرنوشت دانشجویان همکاری نمی کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گروه بین المللی کارشناسان: دولت مکزیک برای روشن شدن سرنوشت دانشجویان همکاری نمی کند

کارشناسان بین المللی که سرگرم تحقیقات در مورد مفقود شدن ۴۳ دانشجوی مکزیکی هستند، روز یکشنبه از عدم همکاری دولت و دادگستری مکزیک برای حل معمای سرنوشت مفقودشدگان خبر دادند.

این دانشجویان در سپتامبر ۲۰۱۴ و پس از درگیری با پلیس مفقود شدند. گفته می شود قاچاقچیان باند «گئره روس» این دانشجویان را به قتل رسانده اند. این دانشجویان که همگی اهل منطقۀ فقیرنشین ایگوآلا هستند، پس از درگیری با پلیس در جریان یک تظاهرات علیه شهردار این منطقه مفقود شده اند.

بنا به تحقیقات اولیه، شهردار این شهر که با کارتل قاچاق «گئره روس» روابط نزدیکی داشته این دانشجویان را به قاچاقچیان این باند تحویل داده است و آنها نیز پس از به قتل رساندن این دانشجویان جسد هر ۴۳ نفر را سوزانده و در رودخانه انداخته اند.

گروه تحقیقاتی کمیسیون بین المللی حقوق بشر همچنین در گزارش ۶۰۰ صفحه ای خود بار دیگر روایت دولت مبنی بر سوزاندن اجساد این دانشجویان توسط کارتل قاچاق گئره روس را زیر سوال برده است. اعضای این تیم تحقیقاتی فرضیۀ سوزاندن اجساد این دانشجویان را رد کرده اند زیرا به گفتۀ آنها آثار آتش به جا مانده در جنگل مذکور با وسعتی که برای سوزاندن پیکر این دانشجویان لازم است، همخوانی ندارد.

رئیس جمهوری مکزیک همزمان با انتشار این گزارش، بر روی صفحه توییتر خود با تشکر از کارشناسان کمیسیون بین المللی حقوق بشر، از تصمیم مکزیک برای عدم تمدید مجوز ادامۀ این تحقیقات برای این کمیسیون خبر داده است.