گرامیداشت روز آنزاک در شبه جزیره گالیپولی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گرامیداشت روز آنزاک در شبه جزیره گالیپولی

هزاران نفر روز دوشنبه در شبه جزیره گالیپولی در ترکیه در مراسم گرامیداشت صد و یکمین سالگرد ورود سربازان استرالیایی و نیوزیلندی به این منطقه و آغاز نبرد گالیپولی شرکت کردند. وزیر امور کهنه سربازان استرالیا و وزیر دفاع نیوزیلند نیز در این مراسم شرکت داشتند.

شرکت کنندگان در این مراسم به کشته شدگان نبرد هشت ماهه گالیپولی در جریان جنگ جهانی اول ادای احترام کردند. در سال ۱۹۱۵ میلادی هزاران سرباز نیروی نظامی مشترک استرالیا و نیوزیلند (آنزاک) در جریان نبرد گالیپولی و در مصاف با نیروهای امپراتوری عثمانی کشته شدند.

روز ۲۵ آوریل در استرالیا و نیوزیلند به عنوان روز آنزاک شناخته می شود. امروزه مراسم روز آنزاک تنها به گرامیداشت یاد سربازان کشته شده در نبرد گالیپولی محدود نمی شود و در این روز به همه سربازان استرالیایی و نیوزیلندی که در جنگهای مختلف جان خود را از دست دادند، ادای احترام می شود.

همزمان با روز آنزاک در سراسر استرالیا مراسم رژه نظامی و بزرگداشت این روز برگزار شد. در سیدنی و ملبورن دهها هزار نفر در مراسم این روز شرکت کردند. این در حالی است که پلیس استرالیا، از بازداشت نوجوانی ۱۶ ساله به اتهام برنامه ریزی برای انجام حمله ای تروریستی در روز آنزاک در این کشور خبر داده است.