گرامیداشت روز آنزاک در شبه جزیره گالیپولی

گرامیداشت روز آنزاک در شبه جزیره گالیپولی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر روز دوشنبه در شبه جزیره گالیپولی در ترکیه در مراسم گرامیداشت صد و یکمین سالگرد ورود سربازان استرالیایی و نیوزیلندی به این منطقه و آغاز

آگهی

هزاران نفر روز دوشنبه در شبه جزیره گالیپولی در ترکیه در مراسم گرامیداشت صد و یکمین سالگرد ورود سربازان استرالیایی و نیوزیلندی به این منطقه و آغاز نبرد گالیپولی شرکت کردند. وزیر امور کهنه سربازان استرالیا و وزیر دفاع نیوزیلند نیز در این مراسم شرکت داشتند.

شرکت کنندگان در این مراسم به کشته شدگان نبرد هشت ماهه گالیپولی در جریان جنگ جهانی اول ادای احترام کردند. در سال ۱۹۱۵ میلادی هزاران سرباز نیروی نظامی مشترک استرالیا و نیوزیلند (آنزاک) در جریان نبرد گالیپولی و در مصاف با نیروهای امپراتوری عثمانی کشته شدند.

روز ۲۵ آوریل در استرالیا و نیوزیلند به عنوان روز آنزاک شناخته می شود. امروزه مراسم روز آنزاک تنها به گرامیداشت یاد سربازان کشته شده در نبرد گالیپولی محدود نمی شود و در این روز به همه سربازان استرالیایی و نیوزیلندی که در جنگهای مختلف جان خود را از دست دادند، ادای احترام می شود.

همزمان با روز آنزاک در سراسر استرالیا مراسم رژه نظامی و بزرگداشت این روز برگزار شد. در سیدنی و ملبورن دهها هزار نفر در مراسم این روز شرکت کردند. این در حالی است که پلیس استرالیا، از بازداشت نوجوانی ۱۶ ساله به اتهام برنامه ریزی برای انجام حمله ای تروریستی در روز آنزاک در این کشور خبر داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جام جهانی فوتبال زنان؛ اسپانیا و سوئد راهی نیمه نهایی شدند

چین، ایران و روسیه به فعالیت اطلاعاتی در نیوزیلند متهم شدند

جام جهانی فوتبال زنان؛ شکست نیوزیلند میزبان مقابل فیلیپین؛ تساوی سوئیس و نروژ