رسوایی تازه شرکت های خودروساز آلمانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رسوایی تازه شرکت های خودروساز آلمانی

هنوز جوهر تفاهمنامه فولکس واگن با مقام های قضایی آمریکا خشک نشده بود که رسوایی تازه شرکت های خودروساز آلمانی از جمله اپل، پورشه، آئودی و مرسدس رسانه ای شد.

نتایج تحقیقات تازه ای در آلمان حاکی از آن است که میزان آلایندگی شانزده مارک خودرو بالاتر از استاندارد تعیین شده در اروپا است. به این ترتیب به منظور بهینه سازی سامانه تصفیه آلاینده ها در موتور، باید در مجموع ۶۳۰ هزار خودرو تحت کنترل قرار گیرند.

گفته می شود این شرکت های خودرساز نرم افزاری را در خودروها نصب کرده اند که با تغییر دمای هوا ( و رسیدن آن به ۱۰ درجه سانتیی گراد)، سامانه تصفیه آلاینده های هوا را از کار می اندازد.

رئیس سازمان های حامی مصرف کنندگان در آلمان گفت: «ماجرای فولکس واگن فقط نوک کوه یخ است که بیرون زده. آنها به اشتباه خود اعتراف کرده اند. اما احتمالا خودروسازان بیشتری از راه های فرار استفاده کرده اند و آلاینده هایی بیش از حد معمول منتشر کرده اند. آیا قانونگذاران در این زمینه کاری کرده اند؟ تا این لحظه خیر.»

به موجب تفاهم روز پنجشنبه فولکس واگن و مقام های قضایی آمریکا، این شرکت به ۴۸۰ هزار مالک خودروی معیوب پیشنهاد خرید مجدد، تعویض و بازگرداندن خودرو را داده است. مدیرعامل فولکس واگن خسارت مالی این رسوایی به شرکت مذکور را ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو تخمین زده است.