مهاجران آفریقایی چرا مسیر پرخطر مدیترانه را انتخاب می کنند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مهاجران آفریقایی چرا مسیر پرخطر مدیترانه را انتخاب می کنند؟

درباره تراژدی اخیری که در دریای مدیترانه رخ داده است، با نکوا کوابلا، جانشین سردبیر شبکه آفریقانیوز گفتگو می کنیم.

یورونیوز: ابعاد این تراژدی همچنان در حال روشن تر شدن است. اما به نظر می رسد که صدها نفر غرق شده اند. چه اطلاعات بیشتری می توانید در اختیار ما قرار بدهید؟

نکوا کوابلا: اطلاعات درباره این اتفاق بسیار محدود است. همه آن چه می دانیم، چیزهایی است که نجات یافته ها به کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان گفته اند. به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان پانصد نفر جان خود را از دست داده اند. نجات یافته ها از اتیوپی، سومالی، سودان و مصر هستند. سفارتخانه سومالی در قاهره شمار قربانیان را چهارصد نفر اعلام کرده است. سفر آنها یک هفته قبل آغاز شد. گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان مطابق آنچه است که بازماندگان این تراژدی می گویند.

یورونیوز: اروپا گفته است که در حال افزایش تلاشهایش برای مقابله با بحران مهاجرت است. کشورهای آفریقایی هم قول داده اند که تلاش بیشتری صورت بدهند. آیا هیچ نشانه ای از اقدامات عملی برای مقابله با قاچاق انسانها دیده می شود؟

نکوا کوابلا: بر اساس آنچه که چند کارشناس به من گفتند، به نظر نمی رسد که کشورهای آفریقایی اقدامات کافی را در این رابطه انجام داده باشند. آنها نتوانسته اند مانع فعالیت قاچاقچیان انسان شوند. به این دلیل که آنها نتوانسته اند اوضاع را در کشور خودشان بهبود ببخشند. بسیاری از این افراد به دلیل مسائلی مثل بیکاری، جنگ و مشکلات این چنینی کشور خودشان را ترک می کنند.

اگر به خاطر داشته باشید، مقامهای اتحادیه اروپا سال گذشته با رهبران کشورهای آفریقایی دیدار کردند و قرار شد که ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو به صندوق کمک به آفریقا اختصاص بدهند. بعضی از رهبران آفریقایی گفتند این رقم کافی نیست. بعضی از آنها در پی تجارت آزادانه و سرمایه گذاری بیشتر برای حل مشکلات بودند. بعضی از آنها از این امر ناراضی بودند که انگشت بر روی مهاجران آفریقایی گذاشته شده بود و این کشورها باید مهاجران اخراج شده را می پذیرفتند.

یورونیوز: شما به مسائل و مشکلاتی اشاره کردید که همه این افراد درگیر آن هستند. چه چیزی باعث می شود که آنها چنین خطری را به جان بخرند و در چنین مسیر خطرناک و مشکلی قدم بردارند؟

نکوا کوابلا: بعضی از این مهاجران به دلیل مشکلات اقتصادی و بیکاری کشور خود را ترک می کنند. بعضی از آنها فارغ التحصیل دانشگاه هستند و بیکار. شماری از آنها دوستانی دارند که قدم در همین مسیر گذاشته اند و با کار در اروپا برای خانواده خود پول می فرستند. بعضی از این جوانان نان آور خانواده هستند و باید هزینه زندگی خانواده را فراهم کنند. بنابراین آنها بنوعی مجبور شده اند که قدم در این راه بگذارند.
شما خودتان شرایط زندگی در سودان و سومالی را می دانید. آنها به دنبال آسایش هستند. این فقط یک مساله تک بعدی نیست. مسائل زیادی در این رابطه وجود دارد. دلیل اصلی این سفر، رسیدن به زندگی بهتر در اروپا است.

یورونیوز: نکوا کوابلا، همکار ما در آفریقانیوز. با تشکر از حضور شما در این برنامه، خدانگهدار.