اجلاس سازمان همکاری اسلامی در استانبول؛ ترکیه بار دیگر خواستار کناره گیری بشار اسد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اجلاس سازمان همکاری اسلامی در استانبول؛ ترکیه بار دیگر خواستار کناره گیری بشار اسد شد

وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی روز سه شنبه در آستانه اجلاس سران کشورهای عضو، در استانبول با یکدیگر ملاقات کردند. قرار است در اجلاس سران مناقشات و ناآرامی ها در سوریه، یمن، لیبی و منطقه قره باغ علیا مورد بحث قرار گیرد.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه در جلسه افتتاحیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی خواستار پایان بخشیدن به جنگ سوریه شد.

او گفت: «وقت آن شده است که ما به عنوان جهان اسلام روند رخدادهای سوریه را متوقف کنیم. نباید از هیچ تلاشی برای برقراری صلح در سوریه دریغ کنیم. مشخص است که این تغییر نمی تواند با حضور بشار اسد که دست به سرکوب مردم خود می زند و موجب درگیریهای فرقه ای می شود، صورت گیرد.»

در حاشیه جلسات مقام های رسمی، نشستهایی نیز با حضور کنشگران اجتماعی و سیاسی کشورهای اسلامی برگزار می شود.

توکل کَرمان، برنده اهل یمن جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۱ می گوید: «از شرکت کنندگان در اجلاس می خواهیم که تلاشهایی در راستای مبارزه با استبداد، فساد و تروریسم صورت گیرد. زیرا تروریسم محصول استبداد و فساد نتیجه عدم وجود دموکراسی، حقوق بشر و توسعه است.»

در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار خواهد شد، قرار است حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز شرکت کند.

بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در استانبول در مورد اجلاس سران می گوید: «رهبرانی که تحت تدابیر شدید امنیتی ملاقات خواهند داشت در مورد بحران پناهجویان، تروریسم بین المللی و جنگهای داخلی گفتگو خواهند کرد. بسیاری از صاحبنظران انتظار دارند گفتگوهای پرجوش و خروشی در اینجا صورت گیرد.»