سیسی اتهام دست داشتن سرویسهای امنیتی مصر در قتل دانشجوی ایتالیایی را توطئه رسانه ها خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سیسی اتهام دست داشتن سرویسهای امنیتی مصر در قتل دانشجوی ایتالیایی را توطئه رسانه ها خواند

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر می گوید اتهام دخالت داشتن سرویس های امنیتی کشورش در مرگ دانشجوی ایتالیایی مبتنی بر شایعاتی است که توسط رسانه ها ساخته شده است.

آقای سیسی در واکنش به انتقادات مطرح شده در زمینه رسیدگی به پرونده قتل جولیو رجنی در قاهره، ضمن تایید بر وجود مشکلات گفت: «این پرونده برای ما بسیار مهم است زیرا ما رابطه بسیار ویژه ای با ایتالیایی ها داریم. رهبران ایتالیا اولین افرادی بودند که پس از انقلاب ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ از ما حمایت کردند.»

جولیو رجنی، دانشجوی ایتالیایی در ۲۵ ژانویه در قاهره ناپدید و ۹ روز پس از آن، بدن بی جانش درحالیکه آثار شکنجه بر آن پیدا بود در حومه قاهره یافت شد.

رسانه ها و دیپلماتهای غربی و گروههای مدافع حقوق بشر به سرویسهای امنیتی مصر مظنون بوده و آنها را عامل قتل جولیو می دانند و والدین دانشجوی ایتالیایی کشته شده خواهان اطلاع از حقیقت هستند.

هفته گذشته ایتالیا سفیر خود در مصر را در اعتراض به عدم پیشرفت در تحقیقات این پرونده به رم فرا خواند.

با این وجود مصر و ایتالیا همچنان به روابط سیاسی و اقتصادی خود ادامه می دهند. نجیب ساویرس، سرمایه گذار مصری، بنیانگذار حزب «مصریهای آزاد» و از سهامداران یورونیوز، طی بازدید از رم تاکید کرد ضروریست حقیقت بیان شود. او گفت ما نمی توانیم این موضوع را بپذیریم که حقیقت هنوز روشن نشده است و فکر می کنیم که موضع ایتالیا در این باره صد در صد موجه است.

دادگاه مصر همچنان از ارائه اطلاعات مربوط به این پرونده به مقامات ایتالیا خودداری می کند.