جان کری از طالبان خواست به مذاکرات صلح بپیوندند

جان کری از طالبان خواست به مذاکرات صلح بپیوندند
نگارش از Euronews

جان کری، وزیر خارجه آمریکا از رهبران طالبان خواست تا در مذاکرات صلح با دولت افغانستان شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کری پس از دیدار و گفت‌وگو با محمد اشرف غنی‌زی، رئیس‌جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: «ما درباره هدف مشترکمان یعنی آغاز مذاکرات صلح با طالبان به منظور پایان دادن به خشونت‌ها صحبت کردیم.» وزیر خارجه آمریکا نسبت به چشم‌انداز این مذاکرات ابراز خوشبینی کرد. آقای کری همچنین بر حمایت واشنگتن از دولت وحدت ملی افغانستان تاکید کرد.

افغانستان همراه با متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی خود (ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین و پاکستان) از دو سال پیش تلاش‌هایی را برای مذاکره مستقیم با طالبان آغاز کرده است. دور اول مذاکرات مستقیم میان طالبان و دولت افغانستان در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵، بدون دستیابی به نتیجه مشخصی برگزار شد. با این حال اعلام مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین این گروه مانع از تداوم گفت‌وگوهای صلح شد. طالبان تهدید کرده است تا زمان ادامه حضور نیروهای بیگانه در خاک افغانستان، در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد.

آقای کری روز شنبه و در ادامه سفر خود به خاورمیانه، به صورت غیرمنتظره وارد فرودگاه کابل شد و با همتای افغانستانی خود، صلاح الدین ربیعی دیدار کرد.

این دومین دیدار «پیش‌بینی نشده» وزیر خارجه آمریکا در دو روز گذشته است. وی روز جمعه هم در سفری «غیر منتظره» با مقام‌های عراقی از جمله نچیروان بارزانی در بغداد گفتگو کرده بود.