نیروی دریایی آمریکا «قایق ایرانی حامل سلاح برای حوثی‌ها» را توقیف کرد

نیروی دریایی آمریکا «قایق ایرانی حامل سلاح برای حوثی‌ها» را توقیف کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد یک لنج حامل سلاح‌ غیرمجاز را که به نظر می‌رسد از ایران عازم یمن بوده، در دریای عرب توقیف کرده است. در بیانیه اینترنتی نیروی دریایی ارتش آمریکا، آمده است که این عملیات در جریان گشت ساحلی کشتی یواس‌اس سیراکو در بیست و هشتم ماه مارس انجام شده و شناور توقیف شده، پرچم هیچ کشوری را بر خود نداشته است.

لنج توقیف شده حامل ۱۵۰۰ قبضه مسلسل کلاشنیکف، دویست قبضه موشک‌انداز آر‌پی‌جی و ۲۱ مسلسل کالیبر۵۰ میلیمتری بوده است. نیروهای آمریکایی پس از ضبط این جنگ‌افزارها، شناور و خدمه آن را رها کردند.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید این سومین بار در ماه‌های اخیر است که یک شناور حامل سلاح غیرقانونی در منطقه شناسایی و توقیف می‌شود. گشتی‌های نیروهای دریایی استرالیا و فرانسه هم در ماه‌های فوریه و مارس قایق‌های حامل هزاران قبضه اسلحه را توقیف و ضبط کرده بودند.


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه با اشاره به توقیف لنج حامل اسلحه گفت: حمایت ایران از حوثی‌ها نمونه‌ای از رفتار بی‌ثبات کننده در منطقه است. وی همچنین از احتمال ارجاع پرونده کشتی حامل سلاح به شورای امنیت خبر داد و گفت: ما جدا نگران این تحولات هستیم چرا که حمایت از شورشیان در یمن به هیچ‌وجه با قطعنامه‌های سازمان ملل سازگار نیست.

مقام‌های آمریکایی پیشتر گفته بودند حمایت مستقیم ایران از حوثی‌ها در یمن محدود است اما نیروهای نظامی ایران واحدهای شبه‌نظامیان حوثی را آموزش می‌دهند و تجهیز می‌کنند.

عربستان سعودی و متحدانش از زمان آغاز بمباران‌ یمن، مرزهای دریایی و زمینی این کشور را محاصره کرده‌اند. نیروهای ائتلاف عربی، ایران را به ارسال سلاح و تجهیزات به یمن متهم می‌کنند. ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید