افزایش شمار مهاجران در یونان برغم توافق آنکارا و بروکسل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش شمار مهاجران در یونان برغم توافق آنکارا و بروکسل

با وجود آغاز برنامه بازگرداندن مهاجران از یونان به ترکیه، همچنان بر شمار مهاجرانی که با برغم خطرات بسیار از دریای اژه عبور می کنند و خود را به یونان می رسانند افزوده می شود.

من نشنیده ام که آنها مهاجران سوری را به ترکیه بازگردانند. شنیده ام که تنها ایرانی ها، فارسی زبانها و افغانها را برمی گردانند

روز دوشنبه ۲۰۰ مهاجر دیگر که در میان آنها زنان و کودکان بسیاری بودند، وارد جزیره لزبوس یونان شدند و چنانچه تقاضای پناهندگی از دولت یونان نکنند این احتمال وجود دارد که دوباره به ترکیه بازگردانده شوند.

یک مهاجر سوری می گوید: «من نشنیده ام که آنها مهاجران سوری را به ترکیه بازگردانند. شنیده ام که تنها ایرانی ها، فارسی زبانها و افغانها را برمی گردانند.»

همزمان روند بازگرداندن مهاجران به ترکیه ادامه دارد. روز دوشنبه دو قایق حامل ۱۳۶ مهاجر که بخش عمده آنها پاکستانی بودند از جزیره لزبوس و قایق سومی حامل ۶۶ مهاجر که بخش عمده آنها افغان بودند از جزیره خیوس عازم ترکیه شده و در بندر دیکیلی پهلو گرفتند.

این قایقها را نیروهای گارد ساحلی ترکیه و هلیکوپتر پلیس همراهی می کرد و در میان مهاجران بازگردانده شده، دو مهاجر سوری نیز حضور داشتند.

در مقابل، بر اساس توافق آنکارا و بروکسل، روز دوشنبه حدود چهل مهاجر سوری پس از طی مراحل قانونی از ترکیه عازم آلمان و فنلاند شدند.

نزدیک به ۵۰ هزار پناهجو همچنان در خاک یونان حضور دارند و مهاجرانی که خود را به مرز یونان و مقدونیه رسانده اند، حاضر به ترک این منطقه نیستند. آنها روز دوشنبه با بستن بزرگراه اصلی میان یونان و مقدونیه خواهان باز شدن مرز بودند. این اقدام منجر به مسدود شدن راه کامیونها شد و به تنش میان نیروهای پلیس و مهاجران انجامید.