افزایش شمار مهاجران در یونان برغم توافق آنکارا و بروکسل

افزایش شمار مهاجران در یونان برغم توافق آنکارا و بروکسل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود آغاز برنامه بازگرداندن مهاجران از یونان به ترکیه، همچنان بر شمار مهاجرانی که با برغم خطرات بسیار از دریای اژه عبور می کنند و خود را به یونان

با وجود آغاز برنامه بازگرداندن مهاجران از یونان به ترکیه، همچنان بر شمار مهاجرانی که با برغم خطرات بسیار از دریای اژه عبور می کنند و خود را به یونان می رسانند افزوده می شود.

من نشنیده ام که آنها مهاجران سوری را به ترکیه بازگردانند. شنیده ام که تنها ایرانی ها، فارسی زبانها و افغانها را برمی گردانند

روز دوشنبه ۲۰۰ مهاجر دیگر که در میان آنها زنان و کودکان بسیاری بودند، وارد جزیره لزبوس یونان شدند و چنانچه تقاضای پناهندگی از دولت یونان نکنند این احتمال وجود دارد که دوباره به ترکیه بازگردانده شوند.

یک مهاجر سوری می گوید: «من نشنیده ام که آنها مهاجران سوری را به ترکیه بازگردانند. شنیده ام که تنها ایرانی ها، فارسی زبانها و افغانها را برمی گردانند.»

همزمان روند بازگرداندن مهاجران به ترکیه ادامه دارد. روز دوشنبه دو قایق حامل ۱۳۶ مهاجر که بخش عمده آنها پاکستانی بودند از جزیره لزبوس و قایق سومی حامل ۶۶ مهاجر که بخش عمده آنها افغان بودند از جزیره خیوس عازم ترکیه شده و در بندر دیکیلی پهلو گرفتند.

این قایقها را نیروهای گارد ساحلی ترکیه و هلیکوپتر پلیس همراهی می کرد و در میان مهاجران بازگردانده شده، دو مهاجر سوری نیز حضور داشتند.

در مقابل، بر اساس توافق آنکارا و بروکسل، روز دوشنبه حدود چهل مهاجر سوری پس از طی مراحل قانونی از ترکیه عازم آلمان و فنلاند شدند.

نزدیک به ۵۰ هزار پناهجو همچنان در خاک یونان حضور دارند و مهاجرانی که خود را به مرز یونان و مقدونیه رسانده اند، حاضر به ترک این منطقه نیستند. آنها روز دوشنبه با بستن بزرگراه اصلی میان یونان و مقدونیه خواهان باز شدن مرز بودند. این اقدام منجر به مسدود شدن راه کامیونها شد و به تنش میان نیروهای پلیس و مهاجران انجامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرداد نخستین گروه پناهجویان از یونان به ترکیه

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است