رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به تخطی از قانون اساسی متهم شد

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به تخطی از قانون اساسی متهم شد
نگارش از Euronews

جاکوب زوما٬ رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به فساد مالی و تخطی از قانون اساسی این کشور متهم شد. زوما متهم است که حدود ۲۰ میلیون یورو از بودجه دولت را صرف

جاکوب زوما٬ رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به فساد مالی و تخطی از قانون اساسی این کشور متهم شد. زوما متهم است که حدود ۲۰ میلیون یورو از بودجه دولت را صرف بازسازی و تعمیرات یکی از خانه های خود کرده است. رئیس جمهوری آفریقای جنوبی دلیل این تعمیرات را افزایش تدابیر امنیتی اعلام کرده بود.

موگوئنگ موگوئنگ٬ رئیس دادگاه عالی قانون اساسی آفریقای جنوبی٬ با زیر سئوال بردن این ادعا گفت: «خزانه داری باید مشخص کند که بازسازی و تعمیراتی که در منزل و مزرعه رئیس جمهوری صورت گرفته تا چه اندازه به دلیل مسائل امنیتی بوده است. تعمیرات در سالن ملاقات٬ در آمفی تئاتر٬ در اصطبل و مرغداری و همچنین در استخر از جمله مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.»

رئیس دادگاه عالی قانون اساسی در ادامه افزود که پس از اینکه موارد و میزان دقیق تخلف مشخص شد، زوما ۴۵ روز فرصت دارد تا این مبلغ را به حساب خزانه داری واریز کند.

با انتشار این خبر٬ نمایندگان حزب اتحاد دموکراتیک٬ مهمترین حزب مخالف دولت در مجلس، طرح رای عدم اعتماد به کفایت سیاسی رییس جمهوری را در دستور کار قرار داده اند.

مطالب مرتبط