آزمایش موشکی سپاه؛ موضع روسیه و هشدار تند رهبر ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزمایش موشکی سپاه؛ موضع روسیه و هشدار تند رهبر ایران

رهبر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آزمایش های اخیر موشکی ایران امروز اعلام کرد آنهایی که می گویند دنیای فردا دنیای مذاکره است نه دنیای موشک، ناآگاه یا خائن هستند.

ظاهراً این سخن آیت الله خامنه ای پاسخی به توییت منسوب به دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، توییتی با این عبارت که «دنیای فردا، دنیای گفتمان هاست نه موشک ها».

سپاه پاسداران ایران حدود سه هفته پیش موشک بالستیک با برد۲۰۰۰ کیلومتر را آزمایش کرد. ایران همواره اعلام کرده است برنامه های موشکی اش تدافعی هستند.

اما آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان می گویند موشک هایی که اخیرا آزمایش شدند قابلیت حمل کلاهک و سلاحهای هسته ای را دارند و این آزمایش ها سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد است، قطعنامه ای که ماه ژوئیه سال گذشته بر توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران مهر تایید زد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم در نشستی درباره سوریه در ژنو با بیان این که پرتاب موشک های بالستیک توسط ایران باعث نگرانی شده است، هرگونه تحریم و واکنش به آن را منوط به تصمیم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

روسیه که به همراه چین، آمریکا، فرانسه و بریتانیا از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و از حق وتو در این شورا برخوردار است، اعلام کرد آزمایش های اخیر موشکی ایران مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا نیست.