طالبان در پاکستان چه می خواهد؟

طالبان در پاکستان چه می خواهد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی ابعاد تازه ترین عملیات خونین نیروهای طالبان در پاکستان پرسش های تازه ای را مطرح کرده است. ناظران مسائل سیاسی خاورمیانه در پی یافتن پاسخ

آگهی

گزارش تفصیلی

ابعاد تازه ترین عملیات خونین نیروهای طالبان در پاکستان پرسش های تازه ای را مطرح کرده است. ناظران مسائل سیاسی خاورمیانه در پی یافتن پاسخ به آن هستند که طالبان در این کشور چه می خواهد و چرا مسیحیان را هدف قرار داده است؟.

اگرچه اقلیت مسیحی پاکستان کمتر قربانی داده و عمده جان باختگان عملیات طالبان را مسلمانان تشکیل داده اند ولی این رویداد مهر تائیدی بر متزلزل شدن امنیت مسیحیان پاکستان است.

پیش از تاسیس پاکستان در سال ۱۹۴۷ میلادی، اقلیت های مذهبی ۱۵ درصد کل جمعیت این سرزمین را تشکیل می دادند و اکنون این میزان به ۴ درصد کاهش یافته است. مسلمانان پاکستان ۹۶ درصد و هندوها نیز ۲ درصد جمعیت این کشور را شامل می شوند. بر این اساس مسیحیان تنها یک و شش دهم درصد از کل جمعیت امروز پاکستان هستند.

قانونی که میراث استعمار بریتانیا است، در دوران حکومت ضیا الحق تقویت شد. این قانون بر توهین به مقدسات صراحت دارد و کسانی را که به اسلام یا پیامبر این دین اهانت کنند، محکوم می کند. ضیاء الحق خواستار اسلامی کردن قوانین بود. سال هاست که اسلامگرایان افراطی در پشت این قانون پناه گرفته اند. اصلاح قوانین اکنون از سوی احزاب سکولار در نظرگرفته شده ولی تاکنون به دستاورد چندانی نینجامیده است.

طالبان تنها اقلیت ها را هدف قرار نمی دهد بلکه ارتش هم در تیررس آنان بوده است. طالبان نشان داده که به سادگی دست از مقاومت در برابر دولت و اجرای تفسیرش از قوانین شریعت نمی کشد.

هفت مرد مسلح در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی به آموزشگاه ارتش یورش برده و جان ۱۴۰ تن را گرفتند. این عملیات را طالبان برعهده گرفت و اعلام کرد که آن انتقامی از حملات ارتش در شمال وزیرستان بوده است. طالبان در طول دو سال گذشته با ارتش پاکستان در مناطق مرزی وزیرستان با افغانستان درگیری های زیادی داشته است.

ارتش از ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی ضربات سختی در این مناطق به طالبان زده است. درگیری های شمال وزیرستان تاکنون بیش از ۲ هزار کشته برجا گذاشته و همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد

ارتش و مقام‌های غیرنظامی پاکستان به طور مشترک درباره بمبگذاری‌ علیه اتباع چین تحقیق می‌کنند

حمله به پادگان ارتش پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان چندین کشته بر جای گذاشت