تلاش دولت یونان برای انتقال پناهجویان از ایدومنی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تلاش دولت یونان برای انتقال پناهجویان از ایدومنی

دولت یونان روز شنبه به تلاشهای خود برای تخلیه اردوگاه پناهجویان در مرز با مقدونیه ادامه داد. بیش از ۱۲ هزار پناهجو هفته ها است که در اردوگاهی در روستای ایدومنی در نزدیکی مرز یونان با مقدونیه به سر می برند.

دولت یونان قصد دارد این پناهجویان را به پناهگاه هایی رسمی منتقل کند.

پلیس یونان جهت تشویق پناهجویان و مهاجران به ترک منطقه مرزی اعلامیه هایی به زبانهای عربی، فارسی و پشتو در بین آنها پخش کرد.

یکی از پناهجویان می گوید: «اینجا هوا سرد است و من هفت کودک به همراه دارم. چه کاری می توانم برای آنها انجام دهم؟ می خواهیم به اردوگاه جدیدی برویم. گفته می شود آنجا برای کودکان مناسب تر است و سیستم گرمایش و سرویس های بهداشتی وجود دارد.»

با این حال بسیاری از پناهجویان در برابر طرح انتقال خود مقاومت می کنند و مایل به ترک منطقه مرزی نیستند.

از طرف دیگر حدود ۱۵۰ تظاهرکننده روز شنبه در شهر موتیلنه در جزیره لسبوس یونان خواستار توقف اخراج مهاجران و پناهجویان شدند. تظاهر کنندگان همچنین مخالفت خود را با توافق اتحادیه اروپا با ترکیه اعلام کردند.

این در حالی است که روز شنبه براساس توافقی که هفته گذشته بین ترکیه و اتحادیه اروپا انجام شد، ۵۲ نفر از مهاجران و پناهجویان از جزیره لسبوس به شهر ساحلی کاوالا منتقل شدند تا به ترکیه بازگردانده شوند.

به گفته مقامات یونانی از زمان اجرایی شدن توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در روز ۲۰ مارس، تاکنون حدود ۳۰۰۰ مهاجر و پناهجو که از سواحل ترکیه وارد جزایر یونان شده بودند، بازداشت شده اند. این مهاجران و پناهجویان تا زمان بازگردانده شدن به ترکیه در مراکز ثبت نام تحت نظر اتحادیه اروپا نگهداری خواهند شد.