حوادث بروکسل از نگاه رسانه های اروپا

حوادث بروکسل از نگاه رسانه های اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلژیک و اروپا یک بار دیگر هدف حملات تروریستی اسلامگرایان افراطی قرار گرفت. تجمع در مرکز شهر بروکسل به یاد قربانیان، تصویری از تنوع ملیتها در این

آگهی

بلژیک و اروپا یک بار دیگر هدف حملات تروریستی اسلامگرایان افراطی قرار گرفت. تجمع در مرکز شهر بروکسل به یاد قربانیان، تصویری از تنوع ملیتها در این پایتخت اروپایی است.

ساعت دوازده در میدان بورس، برخی مثل والون که در فرودگاهی کار می کند که هدف ترویست ها قرار گرفت، نمی توانند جلوی احساسات خود را بگیرند. والون به شبکه سوم تلویزیون فرانسه می گوید: «واقعا دچار احساسات شده ام. من صدها همکار دارم. آنها مثل برادران و خانواده ام هستند. در فرودگاه، ما مثل یک خانواده هستیم. به همین خاطر، من با کارت شناسایی ام اینجا آمده ام. من همیشه با افتخار آن را همراهم دارم.»

او به همراه برادرش لیریدون آمده است. نانوایی او در فرودگاه به محل انفجار نزدیک بوده است. او می گوید: «وقتی به تصاویر روز گذشته فکر می کنم، صادقانه به نظرم می آید که من هنوز تحت تاثیر آنچه هستم که روی داد. در واقع نمی توانم باورش کنم و امروز نشان دادیم که ما مردم همچنان متحدیم.»

والدین او آلبانیایی هستند. ساعت هشت بامداد وقتی که نخستین بمب منفجر شد، محل حادثه تنها چند ده متر دور از تر نانوایی پسر این خانواده در داخل فرودگاه بود. همزمان با وقوع این انفجار برای بیش از یکساعت خطوط تلفن یکسره مشغول بود و خانواده اش برای شنیدن خبری از او انتظاری طولانی کشیدند. او می گوید: «پدرم از مادرم بی قرارتر بود. اگرچه مادرم هنوز هم نگران است. چنین نگرانی در یک کشور خوب نیست.»

در همسایگی با تروریستها

تصاویر عاملان بمبگذاری در فرودگاه زاونتم بروکسل به سرعت در رسانه های سراسر جهان منتشر شد. نیروهای امنیتی آنان را شناسایی کردند. تلویزیون تو اسپانیا در گزارشی درباره عاملان این حادثه با “جان جایرو والدرراما” که حالا برخلاف خواسته اش توسط رسانه ها مشهور شده، گفتگو کرده است.

وی در برابر ساختمانی که دو مظنون این حملات در آن زندگی می کردند، می گوید: «من در طبقه پنجم زندگی می کنم و بی آنکه بدانم، تروریست ها همسایه ام بودند.»

نیمی از این ساختمان خالی است و خانواده وی با مظنونان حملات بروکسل همسایه دیوار به دیوار بوده اند. وی می گوید: «من آنها را نمی دیدم. فقط یک بار در آسانسور یکی شان را که خیلی لاغر بود و ریش داشت، دیدم که سلام کرد.»

جان جایرو والدرراما که کلمبیایی است توضیح می دهد روز گذشته به خانواده اش در این آپارتمان در شایربک چه گذشته است: «پلیس بوسیله تجهیزات آتش نشانی از ساختمان بالا رفت. من نگران در را باز کردم. آنها با اسلحه مرا نشانه گرفتند. با خودم گفتم چه اتفاقی افتاده است. من دمپایی به پا داشتم. آنها ما را خارج کردند. آنها به در شلیک کردند. بوی تندی می آمد. واقعا احساس کردم که آنها آنجا بمب می ساختند.» وی می افزاید: «من هرگز مثل دیروز، دچار شوک نشده نبودم. خیلی وحشت زده بودم. درست است که در کشور من اتفاق های بزرگی روی می دهد ولی من هرگز تجربه اش را نداشتم.»

این شوک سبب شد که خانواده اش بخواهند از اینجا بروند ولی او اصرار دارد که بماند و امیدوار است که آینده بهتر باشد. اگرچه ما از او خداحافظی می کنیم اما او همچنان با رسانه ها درباره این رویداد حرف می زند.

نگرانی مسلمانان در بروکسل

عملیات جستجو برای یافتن مظنونان بمبگذاری در بروکسل از زمین و آسمان آغاز شد. پلیس ساختمان هایی را در مناطق شهری هدف قرار داد که گمان می برد مظنونان در آن پنهان شده اند. تلویزیون رتس سوئیس گزارشی از منطقه شائربک تهیه کرد.

این منطقه معمولا آرام است با این حال بتازگی، شاهد هجوم خبرنگاران بود. پیش از خبرنگاران و دوربین رسانه ها، نیروهای پلیس عملیات گسترده ای را آغاز کرده بود. پس از کشف مقادیری مواد منفجره، برخی از ساکنان این منطقه را ترک کرده و هنوز بازنگشته اند.

مانند سیصد تن از ساکنانی که نتوانستند تا اوایل بامداد و تا لغو ممنوعیت امنیتی، به خانه هایشان بازگردند، ملیکا هم تمام شب را در تنهایی و دور از خانواده سر کرد. او وحشت زده و نگران است که انگشت اتهام به سوی جامعه مسلمانان نشانه گرفته شود. وی می گوید: «پنجاه سال است که در این منطقه زندگی می کنم و هرگز چنین چیزی ندیده بودیم. ما شرمگین هستیم. صادقانه شرمگینیم. ما به اسلام خودمان عمل داریم که اسلام خوبی و عشق است نه ترور. نه این اسلام نیست.»

نیروهای امنیتی بلژیک، در این منطقه هم مثل مولنبک رد بسیاری از گروه هایی را یافته اند که توسط داعش سازماندهی شده اند. از این رو وضعیت این دو منطقه به مراتب از دیگر نقاط وخیم تر گزارش شده است. آنها صد تن از جمعیت ۱۳۰ هزار نفری این منطقه هستند. جمعیتی که کوچک ولی خطرناک. شائربک اکنون با حضور بیشتر پلیس، نیروهای گشتی و نیز افزایش دوربین های مدار بسته روبرو است.

مولنبک؛ بیکاری و تفاوت فرهنگی

خبرنگار شبکه دوم تلویزیون فرانسه در محله مولنبک تلاش کرده است تا با یکی از اهالی محل حرف بزند. وی تمایلی به گفتگو نشان نمی دهد. خبرنگار درباره احساس و روحیه وی پس از حملات بلژیک می پرسد. وی در پاسخ می گوید: «برای ما شرم آور است. ما علاقه ای به این حوادث نداریم. از نظر من باید گزارشی درباره اینکه چه مشکلی در این محله وجود دارد تهیه کنید.»

وی در پاسخ به اینکه این مشکلات چیست، تاکید می کند که شمار مشکلات زیاد است و «بیکاری» را نمونه ای از آن می داند. همچنین در پی اصرار خبرنگار «تفاوت فرهنگی» را مشکلی دیگر می داند. وی در توضیح می گوید: «با وجود اینکه ملیت بلژیکی دارم اما من یک خارجی هستم.» خبرنگار می پرسد: «آیا شما بلژیکی هستید؟» وی پاسخ می دهد: «نه؛ برای آنها من خارجی ام.»

آگهی

از آغاز درگیری های سوریه ۱۳۰ تن از بلژیکی ها از سوریه بازگشته اند و ۸۵ تن از آنان اهل مولنبک هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عامل کشتن دو شهروند سوئدی در بروکسل در پی تیراندازی پلیس بلژیک کشته شد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد