بازدید اوباما از بنای یادبود قربانیان «جنگ کثیف» همزمان با سالگرد کودتا در آرژانتین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازدید اوباما از بنای یادبود قربانیان «جنگ کثیف» همزمان با سالگرد کودتا در آرژانتین

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آخرین روز از سفر خود به آرژانتین از بنای یادبود قربانیان دوران موسوم به «جنگ کثیف» دیدار کرد.

دیدار اوباما از این بنای یادبود تلاشی برای کاهش انتقادها از سیاست های گذشته آمریکا در آرژانتین تلقی می شود.

منتقدان روابط نزدیک آرژانتین وایالات متحده از دولت آمریکا خواسته اند برای پشتیبانی از کودتای نظامی در آن کشور عذرخواهی کند.

اوباما در این دیدار تاکید کرد که «اقدامات کشورش برای محکوم کردن جنایات دیکتاتور آرژانتین علیه حقوق بشر بسیار کند بوده است.» وی همچنین وعده داده که اسناد محرمانه بیشتری از سازمان های اطلاعاتی و نظامی درباره دیکتاتوری در آرژانتین منتشر شود.

آرژانتین در فاصله سالهای ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ میلادی شاهد چند رژیم کودتا بود که به دوران «جنگ کثیف» موسوم است. در این مدت بیش از ۳۰ هزار مخالف رژیم کودتا کشته و بسیاری نیز ناپدید شدند.

ژنرال خورخه رافائل ویدلا که رهبر کودتا بود در سال ۲۱۰۳ در زندان درگذشت. او به اتهام نقض گسترده حقوق بشر و «جنایت علیه بشریت» که در زمان حکومت او صورت گرفت، به حبس ابد محکوم شده بود.

سفر رئیس جمهوری آمریکا به آرژانیتن با چهلمین سالگرد کودتای نظامی در این کشور همزمان است. به همین مناسبت بسیاری از مخالفان سیاستهای آمریکا در خیابان های بوینوس آیرس در اعتراض به سفر اوباما اقدام به برپایی تظاهرات کردند.