ساسونگسو برای سومین دوره به ریاست جمهوری دموکراتیک کنگو رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ساسونگسو برای سومین دوره به ریاست جمهوری دموکراتیک کنگو رسید

در پی اعلام نتایج انتخابات جمهوری دموکراتیک کنگو، رئیس جمهوری کنونی این کشور توانست با کسب بیش از ۶۰ درصد آرا برای یک دوره ۵ ساله دیگر بر مسند قدرت تکیه زند.

انتخاب دوباره دنیس ساسونگسو با اعتراض شدید مخالفانش همراه بود. این انتخابات روز یکشنبه برگزار شد و ۲ روز پیش از اعلام نتایج دسترسی به تلفن و اینترنت برای شهروندان غیرممکن شده بود. مقام های دولتی دلیل قطع اینترنت و تلفن را جلوگیری از اعلام نتایج از منابع غیر رسمی عنوان کرده اند.

مخالفان ساسونگسو او را به تقلب در انتخابات متهم کرده اند اما او ضمن رد اتهامات در جمع خبرنگاران گفت:«به نظر من شمارش آرا در شرایطی آرام و درست در پیش است.»

به گزارش وزارت کشور جمهوری دموکراتیک کنگو، رهبر مخالفان تنها توانسته ۱۵ درصد آرا را کسب کند.

براساس گزارشها، روز چهارشنبه سه خبرنگار فرانسوی از روزنامه لوموند و خبرگزاری فرانسه در نشست خبری یکی از رهبران مخالفان دولت از سوی ۴ شهروند عادی که خود را پلیس معرفی کرده بودند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در جریان اعتراض های ماه اکتبر گذشته به رفراندومی که به رئیس جمهوری ۷۲ ساله این کشور اجازه می داد بار دیگر برای انتخابات نامزد شود، دست کم ۱۸ نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

دنیس ساسونگسو در سال ۱۹۷۹ در این کشور به قدرت رسید و در یک دوره ۳۲ ساله به جز در فاصله سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷ ریاست جمهوری را در کنگو در اختیار داشته است.