Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پرونده جنایات سال ۲۰۰۲ در آفریقای مرکزی گشوده شد

پرونده جنایات سال ۲۰۰۲ در آفریقای مرکزی گشوده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی سرنوشت ژان پی یر بمبا، رهبر شبه نظامیان کنگو سرانجام پس از گذشت هشت سال از دستگیری اش، در پی برپایی دادگاه رقم خواهد خورد. وی پس از

آگهی

گزارش تحلیلی

سرنوشت ژان پی یر بمبا، رهبر شبه نظامیان کنگو سرانجام پس از گذشت هشت سال از دستگیری اش، در پی برپایی دادگاه رقم خواهد خورد.

وی پس از درگیری های کینشاسا، پایتخت این کشور به بلژیک گریخت و در سال ۲۰۰۷ میلادی بازداشت شد.

رئیس دادگاه بررسی اتهامات ژان پی یر بمبا در لاهه می گوید که این متهم نتوانسته «جنبش آزادی کنگو» را سازماندهی کند و به این ترتیب هوادارانش مرتکب جرایم سنگینی از جمله تجاوزهای متعدد جنسی شده اند.

ژان پی یر بمبا که پیش تر بازرگان و نیز معاون رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو بود در سال ۱۹۹۸ میلادی گروهی شبه نظامی را زیر عنوان «جنبش آزادی کنگو»تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۲ این شبه نظامیان به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام شدند تا از رئیس جمهوری آن کشور در برابر کودتا دفاع کنند.

لوئی مورنو اوکامپو، دادستان این پرونده در جلسه دادگاه گفت: «جوخه های کوچک درست شده بودند، گروهایی از سه یا چهار سرباز که یکی یکی به خانه ها یورش برده و اموال قابل حمل را می دزدیدند. آنها به زنان و دختران و سالمندان بدون توجه سنشان تجاوز کرده اند.»

با این حال آقای بمبا در دادگاه اتهامات مطرح شده را رد کرده و گفته است که در زمان وقوع این حوادث در جمهوری آفریقای مرکزی حضور نداشته و از آنچه روی داده بی خبر است.

این دادرسی در دیوان کیفری بین المللی از دو جنبه حایز اهمیت و بی سابقه است. این نخستین باری است که متهمی که از مقامات عالی دولتی بوده، مسوول جرایم نیروهای تحت امرش شناخته می شود. همچنین در این دادگاه تجاوز جنسی به عنوان «سلاحی جنگی» به رسمیت شناخته است.

به دستور قاضی این متخم باید تا صدور حکم نهایی دادگاه در زندان بماند. در صورت محکومیت، وی می تواند درخواست تجدید نظر دهد و همین امر سبب به تاخیر انداخته شدن اجرای حکم می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان لاهه مقام سابق جمهوری دموکراتیک کنگو را مجرم شناخت

تاوان برده‌داری و استعمار؛ کشورهای بهره‌کش چگونه باید به قربانیان غرامت بپردازند؟

کاخ ساخته شده از خون انسان به عنوان محل قربانیان آئین «وودو» تایید شد