کمک فنی و مالی ژاپن به کامبوج برای مین روبی

کمک فنی و مالی ژاپن به کامبوج برای مین روبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

میلیونها مین در کامبوج وجود دارد که هنوز خنثی نشده اند با این حال کمک خارجی تاثیر مثبتی داشته است. ماشین آلات مین روبی و متخصصانی از ژاپن به مردم کمک

آگهی

میلیونها مین در کامبوج وجود دارد که هنوز خنثی نشده اند با این حال کمک خارجی تاثیر مثبتی داشته است. ماشین آلات مین روبی و متخصصانی از ژاپن به مردم کمک می کنند تا زمین هایشان را پاکسازی کنند و امید به این مناطق بازگردد.

در قسمت دوم برنامه هدف با موضوع ژاپن، به کامبوج رفته ایم تا ببینیم چطور کمک ژاپن به این کشور توانسته به صلح و امنیت جوامع محلی در این منطقه از کامبوج بیانجامد.

سینا نوو، معلم مدرسه می گوید: «بعد از اینکه اینجا از مین ها پاک شد این مدرسه ساخته شد که به کودکان کمک می کند که آموزش ببینند و شانس زندگی بهتر در آینده را داشته باشند.»

مدرسه مورد نظر سینا، تنها یک نمونه از تلاش های خستگی ناپذیر مرکز مین روبی کامبوج است که تلاش دارد سطح آگاهی مردم را درباره مین ها بالا ببرد.

آثار دهه ها جنگ در مناطقی از کامبوج باقی مانده است، کینگ سوترا برخی از انواع این مین ها را به ما نشان می دهد و می گوید: «روی این میز می توانید انواع مین هایی که ما در این منطقه پیدا کردیم را ببینید.این یکی مین ضد نفر است و این یکی «او ایکس او» و این یکی مین ضد تانک است.»

این سلاح های مرگبار اغلب برای چندین دهه است که در دل زمین خفته اند. منطقه باتامبانگ نزدیک مرز تایلند یکی از مهمترین مناطق انباشته از مین است. کامبوج هنوز یکی از کشورهای پر از مین در جهان است.

حدود ۱۶۰۰ متخصص مین روب برای مقابله با تهدیدات مرگبار مین های مدفون شده در زمین تلاش می کنند، آنها از ماشین آلان مین روبی، قلم مو، سگ و مین یاب استفاده می کنند.
این کار چالش برانگیزی است که توسط ژاپن، بزرگترین حامی این فعالیت در دهه گذشته در کامبوج انجام می شود.

تاگاکی شیگرو، مشاور فنی مین روبی ژاپنی می گوید: «این یک ماشین ژاپنی خنثی سازی مین های ضد نفر است. وزنش ۳۴ تن است که با دندانه هایش زمین را شخم می زند. دندانه هایش ۳۰ سانتی متر است.»

نتیجه کار تیمی قابل توجه است: ۲.۶ میلیون مین و مهمات قابل انفجار از قبیل بمب، گلوله و نارنجک در کشور نابود شده است.

هنگ پاتانا مدیرعامل مرکز مین روبی کامبوج می گوید: «از دهه ۱۹۸۰ دولت و مردم ژاپن در مجموع واقعا به کامبوج کمک کردند که در همکاری با یکدیگر صلح برقرار شود. همانطور که می دانید دیگر درگیریی وجود ندارد.برای ما باعث افتخار است که مردم ژاپن به ما کمک می کنند که روی پای خودمان بایستیم.»

ژاپن تنها تجهیزات فراهم نکرده است بلکه بودجه لازم را فراهم کرده و متخصصانی را برای آموزش نیروهای محلی به کامبوج اعزام کرده است. کینگ سوتیارا بیشتر از ده سال است که در میدان های مین کار می کند. این زن ۳۱ ساله هر روزه زندگی اش را به خطر می اندازد تا با فلزیاب مین ها را پیدا کند و همواره خطر انفجار یک مین وجود دارد.

کینگ سوتیارا میگوید: «کارهایی که من بعد از اینکه فلز یاب چیزی را نشان داد انجام می دهم باید به روشی بسیار محتاطانه انجام شود بویژه وقتی زمین را حفر می کنم یا از قلم مو استفاده می کنم باید بسیار نرم و آرام کار کنم.»

در کامبوج هنوز میلیون ها مین منفجر نشده وجود دارد. وقتی بخشی از زمین ها از مین پاک می شود به انجمن های محلی تحویل داده می شود، گامی ضروری برای رشد اقتصادی.

نائوکی کاموشیدا، مشاور در سفارت ژاپن در کامبوج می گوید: «هدف ما تشویق این کشور است تا تبدیل به جامعه ای آزاد، دموکراتیک و باثبات شود. ثبات کامبوج برای ثبات کل منطقه اهمیت دارد. »

چانری واپ، کشاورز کامبوجی می گوید: «از وقتی که مرکز مین روبی کشور زمین ها را پاکسازی کرده اند من دیگر وقتی روی مزرعه ام کار می کنم ترسی ندارم و می توانم هر چیزی که دوست دارم، بکارم. این موضوع زندگی خانواده مرا خیلی بهتر کرده است.»

سرزمینی که پیش از این مرگبار بود، اکنون پر از امید و آرزوی مردمی است که چشم براه تامین معاششان هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موش مین‌یاب مدال طلای شجاعت دریافت کرد

پلیس فیلیپین بیش از هزار قربانی قاچاق انسان را که در اسارت بودند نجات داد

گروهی از تخریب‌چی‌های اوکراین در کامبوج آموزش می‌بینند