پاسخ مثبت «ای اف سی» به درخواست عربستان: بازی با رقبای ایرانی در زمین بی‌طرف برگزار می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پاسخ مثبت «ای اف سی» به درخواست عربستان: بازی با رقبای ایرانی در زمین بی‌طرف برگزار می‌شود

کنفدراسیون فوتبال آسیا روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل ادامه قطع روابط سیاسی میان عربستان سعودی و ایران، دیدارهای تیم‌های فوتبال دو کشور در چارچوب رقابت‌های جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا در فصل جاری در زمین بی‌‌طرف برگزار می‌شود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشتر پانزدهم مارس را به عنوان ضرب‌الاجلی برای برقرای مجدد روابط عادی میان دو کشور تعیین و اعلام کرده بود در غیر این‌ صورت، دیدارهای باشگاهی ایران و عربستان سعودی در زمین بی‌طرف برگزار خواهد شد.

سازمان لیگ فدراسیون فوتبال ایران با محکوم کردن این تصمیم اعلام کرد با همکاری وزارت ورزش و باشگاه به این اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ خواهد داد. در بیانیه سازمان لیگ فوتبال ایران آمده است: «این رای را منصفانه و منطبق بر واقعیت نمی‌داند و ردپای لابی‌های سعودی در کنفدراسیون فوتبال آسیا در این رای دیده می‌شود. سازمان لیگ فوتبال ایران با قاطعیت اعلام می‌کند جمهوری اسلامی ایران امن‌ترین کشور منطقه است. مهم‌ترین دلیل امنیت ایران هم برگزاری مسابقات سه کشور آسیایی و منطقه در ایران است. جمهوری اسلامی ایران میزبان بازی‌ تیم‌های ملی افغانستان، عراق و سوریه است.

پس از اعدام شیخ باقر نمر و حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد، ریاض تمامی روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با ایران قطع کرد. فدراسیون فوتبال در ماه ژانویه از عربستان از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواسته بود تا کشوری ثالث را به جای ایران به عنوان میزبان بازی‌ها معرفی کند. کنفدراسیون فوتبال آسیا از هر دو کشور خواسته‌است تابیست و پنجم ماه مارس (ششم فروردین) میزبان بی‌طرف را خود را پیشنهاد کنند.