سخنگوی دولت یونان: به کمک فوری اروپا نیاز داریم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سخنگوی دولت یونان: به کمک فوری اروپا نیاز داریم

یونان با فشار بی سابقه ای از سوی مهاجران مواجه شده است. ورود پناهجویان از ترکیه ادامه دارد ولی به دلیل بسته بودن مرز کشورهای حوزه بالکان، وضعیت رو به وخامت است.

جیورگوس کیریتسیس، سخنگوی دولت یونان در امور پناهجویان در گفت و گویی کوتاه با خبرنگار یورونیوز در توصیف شرایط حاضر می گوید که یونان به آستانه ظرفیت و تحملش نزدیک می شود.

وی می گوید: «ما با خطر حتمی یک بحران انسانی رو به رو هستیم زیرا مردم همچنان به یونان می آیند. ما به نجات آنان در دریا و جزیره ها ادامه می دهیم و همزمان، پس از تصمیمی یکجانبه و اعلام نشده از سوی شماری از اعضای اتحادیه اروپا، مرزهای ما بسته شده است. ما باور داریم که به کمک فوری اتحادیه اروپا نیاز داریم. همچنین اقدام به اسکان مجدد فوری [مهاجران] و نیز هماهنگی اتحادیه اروپا ضروری است.

یورونیوز: چند روزی است افرادی را می بینیم که فرصت رفتن به جایی بهتر را یافته اند ولی ترجیح می دهند که در همین گل و لای باقی بمانند. دلیلش چیست؟

مردم در رنج و نگران هستند. برخی اطلاعات غلط دریافت می کنند. آنها باور کرده اند که مرزها خیلی زود باز می شود و عبور می کنند. ما دفترچه هایی را در سه زبان تهیه کرده ایم که در آن توضیح داده شده مرزها بسته است. ما آنان را با مسوولیت دولت یونان دعوت کرده ایم تا به مراکز اقامتی که در چند کیلومتری جنوب است بروند. در آنجا دولت یونان می تواند از آنان به طور مناسبی پشتیبانی کند.

یورونیوز: با توجه به اینکه نشست اتحادیه اروپا نزدیک است، نشانه هایی وجود دارد که هر توافق مجددی با ترکیه، مبتنی بر ورود پناهجویان در آینده است. نظر شما چیست؟

به نظرم تاجایی که به مذاکرات اتحادیه اروپا و ترکیه مربوط می شود ما باید برای این نشست منتظر بمانیم. چنانچه می دانیم، تمامی موضوع ها مطرح می ماند و همه مسائل همزمان خاتمه می یابند.