حمله القاعدۀ مغرب اسلامی در ساحل عاج دست کم ۱۴ کشته برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حمله القاعدۀ مغرب اسلامی در ساحل عاج دست کم ۱۴ کشته برجای گذاشت

در حملۀ مسلحانه به یک اقامتگاه ساحلی در منطقۀ «گراند بسام» در ساحل عاج که روز یکشنبه رخ داد، ۱۴ غیرنظامی و دو پلیس کشته شدند. به گفتۀ مقامات این کشور شش نفر از حمله کنندگان مسلح نیز به دست نیروهای پلیس از پای درآمده اند.

گروه القاعدۀ مغرب اسلامی مسئولیت این حمله را که بیشتر قربانیان آن گردشگران خارجی هستند، به عهده گرفته است. این گروه در ماه ژانویه نیز حمله مشابهی را به هتلی پایتخت بورکینافاسو صورت داده بود که در جریان آن ۲۹ نفر کشته شدند.

آلاسان واتارا، رئیس جمهوری ساحل عاج که در محل این تیراندازی حاضر شده بود با تاکید بر مقابله با اینگونه حملات تروریستی گفت: «ساحل عاج به هیچ وجه با [عاملان] چنین حملات تروریستی مدارا نخواهد کرد و ما اقدامات مهمی را در این مورد انجام خواهیم داد. این حمله در فاصلۀ سه تا چهار ساعت تحت کنترل درآمد و من باید در اینجا از نیروهای نظامی و امنیتی خودمان تشکر کنم و به آنها برای تلاشی که می کنند تبریک بگویم.»

مقامات برخی از کشورها نظیر فرانسه این اقدام تروریستی را محکوم و همبستگی خود با دولت و مردم ساحل عاج را اعلام کرده اند. یکی از کشته شدگان ملیت فرانسوی دارد و ملیت دیگر قربانیان هنوز مشخص نشده است.

گراند بسام که در فهرست میراث فرهنگی جهانی نیز ثبت شده، ۴۰ کیلومتر با ابیجان، پایتخت اقتصادی ساحل عاج فاصله دارد و یکی از مناطق مورد علاقۀ گردشگران و مردم این منطقه است.