ادای احترام ژاپنی ها به قربانیان در سالروز وقوع سونامی و فاجعه اتمی فوکوشیما

ادای احترام ژاپنی ها به قربانیان در سالروز وقوع سونامی و فاجعه اتمی فوکوشیما
نگارش از Euronews

ژاپن روز جمعه و در سالروز وقوع زمین لرزه و سونامی ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ میلادی به قربانیان این حوادث ادای احترام کرد. در توکیو در ساعت ۱۴ و ۴۶ دقیقه به

ژاپن روز جمعه و در سالروز وقوع زمین لرزه و سونامی ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ میلادی به قربانیان این حوادث ادای احترام کرد.

در توکیو در ساعت ۱۴ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی که لحظه آغاز این حوادث بود، مراسمی ویژه با حضور خانواده امپراطوری و همچنین اعضای دولت برگزار شد. هزاران نفر از شهروندان این کشور نیز در مناطق مشرف به سرزمینهای آسیب دیده در شمال شرق این کشور جمع شدند و به نیایش برای قربانیان پرداختند.

در ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۲۰ اسفند ۱۳۸۹ شمسی زلزله ای به قدرت ۹ ریشتر بخش بزرگی از ژاپن را به لرزه درآورد. شدت این زمین لرزه باعث ایجاد سونامی و امواج سهمگینی به ارتفاع ۱۵ متر شد. برخی از شهرهای ساحلی این کشور در آب فرو رفتند و بیش از ۱۶۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه هایشان شدند. در پی آن سه راکتور هسته ای فوکوشیما به دلیل از کار افتادن خنک کننده ها منفجر شدند و برای سالها، محیط زیست این منطقه را آلوده به امواج رادیواکتیو کردند.

آمار رسمی کشته شدگان این حوادث پس از پنج سال به بیش از بیست هزار نفر رسیده و با توجه به تشعشعات اتمی حاصل از انفجار راکتورهای نیروگاه هسته ای، پیش بینی می شود که شمار قربانیان همچنان افزایش یابد.

مطالب مرتبط