برنامه های دولت آذربایجان برای رهایی از اقتصاد تک قطبی

برنامه های دولت آذربایجان برای رهایی از اقتصاد تک قطبی
نگارش از Soroush Alavi

اقتصاد آذربایجان وابستگی شدیدی به بخش تولید و صادرات نفت دارد. ۹۵ درصد صادرات این کشور مربوط به این بخش است و سه چهارم تولید ناخالص داخلی آن نیز از

اقتصاد آذربایجان وابستگی شدیدی به بخش تولید و صادرات نفت دارد. ۹۵ درصد صادرات این کشور مربوط به این بخش است و سه چهارم تولید ناخالص داخلی آن نیز از نفت تامین می شود.

پس از کاهش شدید قیمت طلای سیاه در بازار آذربایجان به اجرای برنامه های خروج اقتصاد کشور از تک قطبی بودن روی آورده است.

الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان گفت: «سالهاست که بر روی متنوع کردن منابع درآمد کار می کنیم. امروز با توجه به کاهش شدید قیمت نفت این امر به اولویت ما تبدیل شده است. ما موفق شدیم از میزان وابستگی کشور به نفت و گاز بکاهیم. در حال حاضر این دو تنها تامین کننده ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی ما هستند. هدف اصلی ما تبیین یک مدل توسعه بدون وابستگی به قیمت نفت است. ما در حال اجرای مجموعه ای از برنامه های اصلاحی هستیم که از حمایت صندوق بین المللی پول نیز برخوردار است. بخشهای غیرنفتی مانند کشاورزی، توسعه فناوری اطلاعات و یا گردشگری شامل این اصلاحات می شوند. مطمئن هستم در سالهای آینده وابستگی آذربایجان به نفت بازهم کمتر می شود.»

صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند رشد اقتصادی آذربایجان در سال ۲۰۱۶ تنها ۲.۵ درصد باشد. این در حالی است که این کشور ده سال پیش به رشد اقتصادی بالایی معادل ۳۴.۵ درصد دست یافته بود.

رییس جمهوری آذربایجان در ادامه می گوید: «رابطه مستقیمی بین قیمت نفت و امنیت در دنیا مشاهده نمی شود. اما در بلند مدت قیمت نفت بسیار پایین می تواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی بوجود آورد. زیرا برخی کشورها به داشتن درآمد بالای ناشی از صدور نفت عادت دارند. زمانی که این درآمد افت پیدا می کند این کشورها به کاهش بودجه خود روی می آورند، در نتیجه این امر می تواند منشاء مشکلات اقتصادی و اجتماعی باشد.»

آشفتگی در اقتصاد آذربایجان افت ارزش واحد پول این کشور را در پی داشته و خطر فرار سرمایه ها را نیز افزایش داده است.

مطالب مرتبط