انتقاد روسیه از واکنش مقامهای غربی به محاکمه خلبان اوکراینی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد روسیه از واکنش مقامهای غربی به محاکمه خلبان اوکراینی

آخرین جلسه محاکمه نادیا ساوچنکو خلبان اوکراینی که در روسیه در بازداشت است برگزار شد. قاضی دادگاه اعلام کرد که حکم او حدود دو هفته دیگر اعلام خواهد شد. دادستان پرونده خواهان حکم ۲۳ سال زندان برای خانم ساوچنکو شده است.

در همین روز شماری از نمایندگان پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه از خانم ساوچنکو حمایت کردند.

ماریا زاخاروفا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید: «آن چه از سوی مقامهای غربی و نمایندگان دولتهای غربی شاهد بوده ایم، فشار مستیقم بر دادگاه ها و دستگاه قضایی روسیه بوده است. ما فقط می توانیم این گونه چنین اقداماتی را توصیف کنیم. دیدیم که یک روز قبل از جلسه دادگاه چطور وزیر امور خارجه آمریکا، معاون رئیس جمهوری این کشور و مقامهای دیگر آمریکایی بیانیه دادند. در پایتختهای کشورهای دیگر غربی هم چنین واکنشهای غیرقابل قبولی را دیدیم.»

خانم ساوچنکو از طرف مقامهای قضایی روسیه متهم است که حدود دو سال قبل در جریان جنگ بین نیروهای استقلال طلب و نیروهای اوکراینی در شرق اوکراین، با راهنمایی هایی که به نیروهای زمینی اوکراین ارائه کرده بود، باعث مرگ چند شهروند روس از جمله دو خبرنگار روس شده بود.

از زمان بازداشت نادیا ساوچنکو، او از طرف رسانه های اوکراینی به عنوان قهرمان ملی تصویر شده است که برای حفظ استقلال اوکراین می جنگد.

خانم ساوچنکو که به طولانی شدن روند محاکمه اش معترض بود، اعتصاب غذای خشک خود را هفته گذشته آغاز کرد.

او پیش از این حدود دو ماه در اعتصاب غذای معمولی بود. در اعتصاب غذای خشک، فرد اعتصاب کننده علاوه بر این که هیچ غذای جامدی نمی خورد، از خوردن هر نوع مایعاتی خودداری می کند.

در حالی که رئیس جمهوری اوکراین پیش تر وعده داده بود که بر اساس تفاهم صورت گرفته بین روسیه و اوکراین، خانم ساوچنکو آزاد خواهد شد، سخنگوی کاخ کرملین سه هفته پیش اعلام کرد که او شامل برنامه تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین نمی شود.