با آزمایش موشکهای بالستیک، جو بایدن به ایران هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
با آزمایش موشکهای بالستیک، جو بایدن به ایران هشدار داد

سپاه پاسداران ایران در ادامه رزمایش موشکی خود صبح چهارشنبه دو فروند موشک بالستیک دوبرد را آزمایش کرد. به گفته مقامهای نظامی این کشور این موشکها نشان دهنده قدرت بازدارندگی ایران بوده و توانایی مقابله با هر گونه تهدید را دارند و قادرند اسرائیل را هدف قرار دهند.

این موشکها که به گفته رسانه های ایران روی آنها جمله «اسرائیل باید از روی صفحه روزگار محو شود» به زبان عبری نوشته شده بود، پس از پرتاب از کوههای البرز شرقی در شمال ایران، توانستند مسیری ۱۴۰۰ کیلومتری را طی کرده و به اهداف از پیش تعیین شده در جنوب شرقی ایران در سواحل مکران اصابت کنند.

هنوز خبری از واکنش مقامات اسرائیل به این آزمایشها منتشر نشده است اما جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا در جریان یک نشست خبری در اسرائیل و با حضور بنیامین نتانیاهو تاکید کرد آمریکا باید به این اقدام ایران واکنش نشان دهد.

آقای بایدن گفت: «ما هر دو بر این عقیده اتفاق نظر داریم که یک ایران هسته ای کاملا غیرقابل قبول است و تهدیدی برای اسرائیل، منطقه و آمریکاست. می خواهم این موضوع را که می دانم افراد هنوز درباره آن تردید دارند تکرار کنم که اگر آنها توافق را بشکنند، ما وارد عمل خواهیم شد.»

آزمایش این موشکها ارتباطی با توافق هسته ای ایران و قدرتهای بزرگ جهان در ماه ژوئیه گذشته ندارد اما ایالات متحده آمریکا در ماه ژانویه تحریمهای جدیدی علیه ایران به اجرا گذاشت که یکی از دلایل اصلی وضع آنها برنامه های ایران برای توسعه موشکهای بالستیک بود.