تاکید رهبر سابق جدایی طلبان باسک برای ادامه مبارزه تا استقلال

تاکید رهبر سابق جدایی طلبان باسک برای ادامه مبارزه تا استقلال
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران تن از هواداران جنبش جدایی طلبی باسک موسوم به «اتا» روز شنبه با تجمع در سن سباستین در شمال اسپانیا آزادی آرنالدو اوتگی٬ رهبر سابق این جنبش را

آگهی

هزاران تن از هواداران جنبش جدایی طلبی باسک موسوم به «اتا» روز شنبه با تجمع در سن سباستین در شمال اسپانیا آزادی آرنالدو اوتگی٬ رهبر سابق این جنبش را جشن گرفتند.

آرنالدو اوتگی که پس از سپری کردن بیش از شش سال محکومیتش٬ روز سه شنبه ( اول مارس) آزاد شد خطاب به هوادارانش گفت که چیزی جدایی طلبان باسک را متوقف نمی کند و آنها تا رسیدن به استقلال به مبارزه ادامه می دهند. او همچنین خواستار برگزاری همه پرسی برای آینده سرزمین باسک و از سرگیری مذاکرات میان فرانسه٬ اسپانیا و «اتا» شد.

رهبر سابق جدایی طلبان باسک افزود: «باید نسبت به آنچه برما گذشته تامل کنیم. به باور من زندان فرصت زیادی برای تفکر می دهد؛ تفکر درباره چگونگی مبارزه بهتر با دشمنان. و این بخشی از چیزی است که آنها نمی دانند. اینکه بعد از گذراندن ۱۸ ماه نخست زندان در مارتوتنه به راهبرد تازه ای پی بردیم٬ به این معناست که در باقیمانده این شش سال و نیم آن را بسط داده و برای آنها آماده کرده ایم.»

برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که در انتخابات آتی٬ آرنالدو اوتگی خود را نامزد پست ریاست منطقه ای باسک خواهد کرد.

جدایی طلبان باسک که فعالیتشان در سال ۲۰۰۳ غیرقانونی اعلام شد٬ متهم اند که در تلاش برای ایجاد یک دولت مستقل در شمال اسپانیا، دست کم ۸۲۹ نفر را طی چهار دهه کشته اند.

آرنالدو اوتگی در سال ۲۰۰۶ از بازیگران اصلی در مذاکرات با دولت اسپانیا بود اما سه سال بعد بازداشت و در سال ۲۰۱۱ به اقدام برای بازسازی مخفیانه شاخه سیاسی اتا و رهبری آن محکوم شد.

اتا از سال ۲۰۱۰ میلادی هیچ حمله ای را سازماندهی نکرده و بطور رسمی در سال ۲۰۱۱ میلادی اعلام کرد که به مبارزه مسلحانه پایان داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در پی آتش‌سوزی در ۲ ساختمان در شهر والنسیای اسپانیا دست‌کم ۴ نفر جان باختند

ستاره سابق تیم ملی برزیل به اتهام تجاوز جنسی به ۴ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد

کشاورزان اسپانیا با تراکتورها در خیابان‌های مادرید