تد کروز؛ نامزد جمهوریخواهی که عقب مانده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تد کروز؛ نامزد جمهوریخواهی که عقب مانده است

تد کروز، سناتور جمهوریخواه اول فوریه نخستین و تنها پیروزی اش را در رقابت مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری در برابر دونالد ترامپ در ایالت آیووا جشن گرفت.

آقای کروز در آن شب گفت: «امشب، شب پیروزی مردم است؛ شب پیروزی محافظه کاران شجاع در سراسر آیووا و همه این ملت بزرگ است. خداوند ایالات بزرگ آیووا را حفظ کند.»

بسیاری از ناظران سیاسی ایالات متحده آمریکا از تد کروز به عنوان چهره ای پوپولیست یاد می کنند که با دست آویختن به مذهب و در پناه محافظه کاری از پشتوانه حمایت جنبش افراطی تی پارتی برخوردار است.

وی که متولد کلگری در کانادا است، در سال ۲۰۱۲ میلادی به عنوان سناتور ایالت تگزاس برگزیده شد. آقای کروز در دانشگاه های پرینستون و هاروارد تحصیل کرده و دولت کنونی ایالات متحده آمریکا را تهدیدی برای آزادی مردم می داند.

وی گفته است: «هیچ چیز مثل شنیدن [نظر] شما رای دهندگان، مقامات منتخب را نمی ترساند. بگذارید بگویم که آزادی هرگز در امان تر از وقتی نیست که سیاستمداران به وحشت افتاده باشند.»

آقای کروز در موضوعاتی همچون مهاجرت، سیاست خارجی، انرژی و بدهی های خارجی همواره از مخالفان دولت دموکرات باراک اوباما بوده است. مخالفت سرسختانه این عضو سنا با اصلاح نظام بهداشت و درمان تا جایی بود که در سال ۲۰۱۳ با هدف جلوگیری از طرح بیمه همگانی، ۲۱ ساعت و ۱۹ دقیقه در سنا سخنرانی کرده است.

وی سرانجام در بیست و سوم مارس سال گذشته میلادی از تصمیم خود برای رقابت بر سر مقام ریاست جمهوری خبر داد. به این ترتیب تد کروز، نخستین جمهوری خواهی بود که برای حضور در رقابت درون حزبی حاضر اعلام نامزدی کرد.