گرایش دخترهای پاکستانی به ورزش بوکس

گرایش دخترهای پاکستانی به ورزش بوکس
نگارش از Euronews

ورزش بوکس در میان دختران پاکستانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. دوازده تن از دختران هشت تا هفده ساله در یکی از محله های پرجمعیت شهر کراچی هر هفته پس

ورزش بوکس در میان دختران پاکستانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. دوازده تن از دختران هشت تا هفده ساله در یکی از محله های پرجمعیت شهر کراچی هر هفته پس از مدرسه به باشگاه می روند تا با انجام تمرین های سخت بتوانند روزی برای کشورشان مدال آوری کنند.

عروج قمبرانی دختر پانزده ساله ای که پدرش مربی بوکس است، می گوید: «پانزده سال دارم و از کودکی تمرین می کنم. ابتدا در خانه تمرین می کردم ولی منظم نبود. اما حالا در باشگاه مرتب تمرین می کنم و انشالله به تیم ملی راه پیدا می کنم و یک بوکسور جهانی می شوم.»

ورزش بانوان در پاکستان با کمبود امکانات بسیاری روبرو است. نابرابری ها میان زنان و مردان و فشارهای اجتماعی از دیگر موانعی است که محمد یونس قمبرانی مربی بوکس پاکستانی به آن اشاره می کند: «زندگی ما با بوکس اجین شده و دختران ما از بدو تولد به نوعی با این ورزش آشنا می شوند. لذا تصمیم گرفتم آموزش بوکس را شروع کنم گرچه اینجا نگاه خوبی به این ورزش وجود ندارد. سخت می توان بر فشارهای اجتماعی و نگرش های سنتی غلبه کرد.»

تعدادی از بوکسورهای زن پاکستانی اخیرا در رقابت های بوکس جنوب آسیا شرکت کردند و همین مسئله انگیزه دخترانی را که در باشگاه تمرین می کنند، تقویت کرده است.

انام قمبرانی دیگر دختر هفده ساله پاکستانی ورزش بوکس را اینگونه توصیف می کند: «بوکس در خون ماست. دو تن از عموهایم بوکسور بین المللی هستند و پدرم نیز مربی است. او به ما آموزش های لازم را می دهد.»

اکتبر گذشته علیرغم فشاره های موجود، برای نخستین بار باشگاهی برای تمرین بوکس نوجوانان دختر با مجوز دولت در کراچی راه اندازی شد. دختران بسیاری حالا خواهان پوشیدن دستکش های بوکس هستند.

مطالب مرتبط