آرژانتین و «صندوق کرکس» به توافق جدیدی دست یافتند

آرژانتین و «صندوق کرکس» به توافق جدیدی دست یافتند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت آرژانتین روز دوشنبه به توافق جدیدی با طلبکاران خود که به صندوق کرکس مشهورند، دست یافت. بر اساس این توافق، طلبکاران پذیرفته اند که در قبال دریافت

دولت آرژانتین روز دوشنبه به توافق جدیدی با طلبکاران خود که به صندوق کرکس مشهورند، دست یافت. بر اساس این توافق، طلبکاران پذیرفته اند که در قبال دریافت مبلغ ۴.۶ میلیارد دلار شکایت خود علیه آرژانتین را پس بگیرند. مبلغ تعیین شده ۷۵ درصد از بدهی های آرژانتین به این صندوق است. تنش موجود میان آرژانتین و طلبکاران مانع از بهره مندی این کشور از خدمات بازارهای اعتباری بین المللی شده است.

آگهی

دانیل پولاک، میانجی نمایندگان صندوق موسوم به کرکس و دولت آرژانتین با اعلام این خبر گفت: «آرژانتین باید این مساله را به کنگره بسپارد. قطعا قاضی به رای کنگره در مورد حذف قانون مربوط به مسدود کردن پرداخت این بدهی توجه خواهد کرد. پس از آن در مورد لغو تحریم ها و اجرای احکام پیش از این تصمیم خواهد گرفت.»

مذاکرات با موسسات مالی عضو صندوق کرکس یکی از وعده های انتخاباتی مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری جدید آرژانتین بود.

مذاکرات برای رسیدن به این توافق از ماه ژانویۀ سالجاری آغاز شد. صندوق کرکس که از شش موسسۀ مالی بزرگی مانند الیوت، داویدسون کمپنر و بریسبریج کاپیتال تشکیل شده ۱۵ سال پیش حجم زیادی از بدهی های آرژانتین را به شکل اوراق قرضۀ ارزان خریداری کرد و پس از سالها با ۱۰۰ درصد ارزش افزوده حاضر به پس دادن این اوراق قرضه به آرژانتین بود.

کنگرۀ آرژانتین در زمان دولت کریستینا فرناندز کرشنر لایحه ای دولت دربارۀ تغییر نحوۀ پرداخت بدهی ها را تصویب کرده بود که همین موضوع به یک بحران مالی و قضایی میان این کشور و آمریکا تبدیل و شکایاتی نیز هر دو طرف معامله در دادگاه عالی آمریکا و دیوان بین المللی مطرح شده بود.

دادگاه فدرال آمریکا چندین بار به نفع موسسات مالی آمریکایی تشکیل دهندۀ صندوق کرکس رای داده و در سال ۲۰۱۲ آرژانتین را به پرداخت پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار محکوم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر دور پایانی رقابت جهانی رقص تانگو در آرژانتین؛ برترین‌های ۲۰۲۳ معرفی شدند

آتش گرفتن اتوبوس در بزرگراهی در آرژانتین

ستایشگر ترامپ و «ضد سیستم»؛ درخشش نامزد راست افراطی آرژانتین در انتخابات مقدماتی