فیلم «موستانگ» از ترکیه چهار جایزه سزار را به خانه برد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیلم «موستانگ» از ترکیه چهار جایزه سزار را به خانه برد

مراسم چهل و یکمین دوره جوایز سزار جمعه شب در تالار تئاتر شتله پاریس برگزار شد.

در این مراسم که از آن بعنوان اسکار فرانسه یاد می شود آرنو دپلشان کارگردان فیلم «روزهای طلایی من» جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. این فیلم به ماجرای یک پژوهشگر حوزه انسان شناسی در مسکو می پردازد که قصد بازگشت به وطنش٬ فرانسه را دارد.

فیلم«فاطمه» به کارگردانی فیلیپ فوکون جایزه سزار بهترین فیلم سال را از آن خود کرد. این فیلم جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را نیز از رقبا ربود. «فاطمه» داستان مادری مراکشی را در فرانسه روایت می کند که برای بزرگ کردن دو فرزند نوجوان خود می کوشد از طریق کار کردن پول کافی به دست بیاورد. کارگردان در این فیلم می کوشد تا به مضامین دنیای معاصر چون وضعیت اقتصادی و اجتماعی مهاجران مقیم فرانسه بپردازد.

جایزه بهترین بازیگر مرد به ونسان لیندون به خاطر نقش آفرینی در فیلم «قانون بازار» تعلق گرفت. او در این فیلم نقش مردی را بازی می کند که کارش را در کارخانه از دست داده اما همچنان برای حمایت از خانواده اش تلاش می کند.

در بخش سینمای غیر فرانسوی٬ «موستانگ» به کارگردانی دنیز غمزه ارغوان٬ کارگردان ترک جایزه بهترین فیلم را به خانه برد. این فیلم سه جایزه دیگر (بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی٬ بهترین موسیقی و بهترین تدوین) را هم از آن خود کرد. اولین فیلم بلند داستانی این کارگردان ترک داستان پنج دختر را در دهکده ای دورافتاده در ترکیه به تصویر می کشد که با وجود سنت های خانوادگی و اجتماعی حاکم٬ تلاش می کنند خود را با دنیای مدرن تطبیق بدهند.