آزادی موقت دو خبرنگار مخالف در ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
آزادی موقت دو خبرنگار مخالف در ترکیه

دو روزنامه نگار در ترکیه، در نخستین ساعات بامداد جمعه با حکم دادگاه قانون اساسی این کشور آزاد شدند.

جان دوندار، سردبیر جمهوریت، روزنامه مخالف دولت و اردم گل، رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا که در پی شکایت رئیس جمهوری رجب طیب اردوغان، به افشای اسناد محرمانه و همکاری با گروههای تروریست متهم شده اند، از سه ماه پیش در زندان به سر می بردند. دادگاه می گوید حقوق این افراد در زمان بازداشت نقض شده است.

جان دوندار گفت: «حکم دادگاه قانون اساسی یک حکم تاریخی بود زیرا مسیر آزادی مطبوعات و آزادی بیان را هموارتر کرد. آنها نشان دادند که با کاخ ریاست جمهوری در پیوند نیستند و به این ترتیب راه را برای مطبوعاتی که زیر بار فشار نمی روند، باز کردند.»

اردم گل نیز گفت: «ما آزاد شدیم ولی این به معنی آن نیست که دعوای روزنامه نگاران زندانی تمام شده است. دوستان ما هنوز در بند هستند و مبارزه ما باید ادامه یابد. ما باید همچنان اتحاد خود را علیه فشار بر مطبوعات حفظ کنیم.»

روزنامه جمهوریت چند ماه پیش تصاویر کامیونهایی را منتشر کرد که در ظاهر حامل جعبه های دارو و مواد غذایی از ترکیه به مقصد سوریه بودند، اما در زیر این جعبه ها، محموله های مهمات مخفی شده بود.

آزادی این دو خبرنگار موقت است و دادگاه آنها اوایل فروردین ماه آینده برگزار خواهد شد. هم اکنون بیش از ۳۰ خبرنگار در ترکیه زندانی هستند.