Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آزادی موقت دو خبرنگار مخالف در ترکیه

آزادی موقت دو خبرنگار مخالف در ترکیه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جان دوندار، سردبیر جمهوریت، روزنامه مخالف دولت و اردم گل، رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا که در پی شکایتی از سوی رئیس جمهوری رجب طیب اردوغان، به افشای اسناد محرمانه و همکاری با گروه های تروریست متهم ش

آگهی

دو روزنامه نگار در ترکیه، در نخستین ساعات بامداد جمعه با حکم دادگاه قانون اساسی این کشور آزاد شدند.

جان دوندار، سردبیر جمهوریت، روزنامه مخالف دولت و اردم گل، رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا که در پی شکایت رئیس جمهوری رجب طیب اردوغان، به افشای اسناد محرمانه و همکاری با گروههای تروریست متهم شده اند، از سه ماه پیش در زندان به سر می بردند. دادگاه می گوید حقوق این افراد در زمان بازداشت نقض شده است.

جان دوندار گفت: «حکم دادگاه قانون اساسی یک حکم تاریخی بود زیرا مسیر آزادی مطبوعات و آزادی بیان را هموارتر کرد. آنها نشان دادند که با کاخ ریاست جمهوری در پیوند نیستند و به این ترتیب راه را برای مطبوعاتی که زیر بار فشار نمی روند، باز کردند.»

اردم گل نیز گفت: «ما آزاد شدیم ولی این به معنی آن نیست که دعوای روزنامه نگاران زندانی تمام شده است. دوستان ما هنوز در بند هستند و مبارزه ما باید ادامه یابد. ما باید همچنان اتحاد خود را علیه فشار بر مطبوعات حفظ کنیم.»

روزنامه جمهوریت چند ماه پیش تصاویر کامیونهایی را منتشر کرد که در ظاهر حامل جعبه های دارو و مواد غذایی از ترکیه به مقصد سوریه بودند، اما در زیر این جعبه ها، محموله های مهمات مخفی شده بود.

آزادی این دو خبرنگار موقت است و دادگاه آنها اوایل فروردین ماه آینده برگزار خواهد شد. هم اکنون بیش از ۳۰ خبرنگار در ترکیه زندانی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند

تشییع پیکر خبرنگار اوکراینی که چند روز پیش از جشن تولد ۲۶ سالگی در جنگ کشته شد